BIO, EKO, vegan a další pojmy. Jak se v nich vyznat?

0
(0)
Kulaté značky 100% BIO, Vegan food a Organic product

BIO, EKO, vegan jsou výrazným trendem, který přitahuje stále více zákazníků. Každým dnem přibývá výrobků s těmito symboly. Určitě se na vás v obchodě usmívala bio zelenina s různými dalšími lahůdkami, ale možná vás odradila cena. Opravdu se vyplatí utrácet peníze za BIO produkty bez pesticidů a maso ze zvířat chovaných na lepším krmivu, než jaké sami běžně jíte?

Co znamená BIO

Označení BIO pochází z ekologického zemědělství. Tento termín je právně definován v Evropské unii od poloviny roku 2010. Tyto produkty musí pocházet z ekologicky řízeného pěstování a nesmí být geneticky upravovány. Také byly pěstovány bez použití konvenčních pesticidů, umělých hnojiv nebo odpadního bahna. Co dělá z masa BIO maso? Maso, které pochází ze zvířat, by nemělo být léčeno antibiotiky a růstovými hormony.

BIO potraviny

Biopotraviny mají jednoduše více antioxidantů a nižší obsah toxických kovů a pesticidů. Navíc se při pěstování nesmí používat hnojiva minerálního původu, hormony, geneticky modifikované organismy a další látky, které poškozují životní prostředí.

U zemědělských produktů BIO znamená, že byl produkt vypěstován podle pravidel nařízení EU o ekologickém zemědělství. U zpracovaných potravin označení BIO znamená, že nejméně 95 % složek zemědělského původu pochází z ekologického zemědělství.

BIO kosmetika

BIO kosmetické přípravky jsou vyrobené z přírodních složek rostlinného původu. Kromě toho pocházejí z ekologických a biologických plodin. Ekologická kosmetika je nejen ohleduplná k naší pleti, ale také se spravedlivě chová k přírodě a zvířatům, protože se na nich neprovádí testování.

Aby mohl být kosmetický výrobek považován za BIO, musí splňovat řadu charakteristik:

 • 99 % jeho složek musí být rostlinného původu a organického původu.
 • Pokud se používají organické plodiny, neobsahují pesticidy ani chemické látky.
 • Všechny jeho složky jsou přírodní, takže konzervanty, barviva, silikony a další umělé a syntetické látky nejsou součástí biokosmetiky.
 • Není testován na zvířatech.
 • Obaly jsou recyklované nebo recyklovatelné.
 • Vliv výroby biokosmetiky na životní prostředí je minimální, stejně jako další procesy, jako je přeprava a skladování.
 • Biokosmetika musí mít např. certifikáty Cosmébio, BDIH, NaTrue nebo CPK.
Certifikát biokosmetiky - Cosmébio
Certifikát biokosmetiky - BDIH Standard
Certifikát biokosmetiky - BDIH
Certifikát biokosmetiky - NaTrue
Certifikát biokosmetiky - CPK Certifikovaná přírodní kosmetika

Je biokosmetika účinná?

Biokosmetika obsahuje přírodní složky, takže se vyhýbá alergiím a dalším dermatologickým problémům. Účinnost ekologické kosmetiky závisí na jejím složení a látkách, které obsahuje. Esenciální oleje však mají řadu účinných látek, které na pokožku působí účinněji než jiné chemické prvky.

Co znamená EKO

Pokud na výrobku najdete označení „eko„, znamená to, že byl vyroben v souladu s evropskými předpisy. To znamená, že při jeho výrobě nebyly použity žádné pesticidy, transgenní látky ani chemická hnojiva.

Proč používat EKO produkty?

 • Snižují naši uhlíkovou stopu na minimum.
 • Pomáhají snižovat množství plastového odpadu.
 • Lze je recyklovat/používat opakovaně.
 • Jsou kompostovatelné.
 • Nejsou náročné na zdroje – při jejich výrobě byla spotřeba vody, energie a zdrojů omezena na minimum.
 • Při jejich výrobě nebyly použity žádné škodlivé pesticidy, herbicidy ani hnojiva.
 • Jsou vyrobeny tak, aby vydržely.

A co ekologická drogerie?

Ta zaručuje, že naprostá většina složek je biologicky odbouratelná, používají se čisté výrobní procesy, při výrobě se nepoužívají žádná znečišťující rozpouštědla a obaly jsou recyklovatelné. Pokud jste ještě nevyzkoušeli ekologické čisticí prostředky pro domácnost, musíte to zkusit! 

Přírodní kosmetika

Přírodní kosmetika obsahuje nejméně 95 % přírodních složek. Nejenže označení vyžaduje splnění tohoto procenta, ale jsou také zavedena omezení pro to, co smí tvořit posledních 5%. Řada složek, jako jsou silikony, je zakázána. Měla by být zohledňovaná taky výroba, která musí způsobovat nízkou zátěž životního prostředí a malé znečišťování.

Hnědá lahvička a ampulka s přírodní kosmetikou

Green cosmetics

Zjednodušeně řečeno – zelená kosmetika, je udržitelná kosmetika vyráběná s biologicky odbouratelným složením a využívající složky z obnovitelných rostlinných a bakteriálních zdrojů, mající nižší toxicitu a transparentní výrobní postupy.

Do určité míry snižují ekologický dopad na životní prostředí a omezují nežádoucí účinky kontroverzních složek, jako jsou – parabeny, syntetické povrchově aktivní látky, například sulfáty, esenciální oleje, vysušující alkoholy, silikony, syntetické opalovací krémy a vonné látky/barviva, na naše zdraví.

Vegan

Vegan výrobky jsou ty, které neobsahují živočišné produkty a nebyly testovány na zvířatech.  Certifikované logo pomáhá veganům nakupovat bez neustálého nahlížení do seznamů složek.

Veganské potraviny

Veganské potraviny vyhledávají především vegani, ale pokud jimi nejste, nic vám nebrání v tom, abyste tyto produkty občas zařadili do svého jídelníčku.

Kdo jsou vlastně vegani? Vegani se řídí způsobem života, který se snaží vyloučit – pokud je to možné a proveditelné – všechny formy vykořisťování a týrání zvířat pro potravu, oblečení nebo jiné účely. Kromě toho, že se zdrželi konzumace masa, rozhodli se nekonzumovat mléčné výrobky, vejce ani žádné jiné produkty živočišného původu.

„Veganství je životní styl, který vylučuje všechny živočišné produkty a snaží se co nejvíce omezit týrání a zneužívání zvířat.“

Veganská kosmetika

Veganská kosmetika je vyrobena bez materiálů živočišného původu nebo jejich stop. Běžné materiály živočišného původu, jako je med, včelí vosk, lanolin, kolagen, elastin atd., jsou nahrazeny materiály získanými z rostlin nebo minerálů.

Organic

Značka organic označuje výrobní proces, při kterém nebyly použity žádné pesticidy ani chemická hnojiva. To znamená, že nevylučuje, že mohly být geneticky modifikovány.

Znalost rozdílů mezi těmito kategoriemi vám může pomoci při výběru a zabránit tomu, abyste se nechali oklamat reklamou.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *