Jak vybrat tepelné čerpadlo – typy, ceny, dotace

0
(0)
Tepelné čerpadlo u rodinného domu

Chcete-li ušetřit peníze za energie, je jedna z možností pořízení tepelného čerpadla. To sice představuje relativně velkou investici, avšak v dlouhodobém horizontu (5 a více let) se bezpochyby vyplatí, neboť tepelné čerpadlo vám pomůže se snížením nákladů na vytápění.  

Nevyznáte se ale vůbec v tepelných čerpadlech? Nezoufejte, protože v tomto článku si nejenom tepelná čerpadla podrobněji představíme, ale zároveň vám pomůžeme s výběrem nejideálnějšího tepelného čerpadla k vám domů. 

Co je tepelné čerpadlo? 

Tepelná čerpadla jsou definována jakožto zařízení, která umožňují čerpat teplo v jednom místě a následně toto teplo pomocí určitých mechanismů (viz funkce tepelného čerpadla níže) přenášet prakticky beze ztráty na místo, kde je více potřebné. V našem konkrétním případě rozumíme tepelným čerpadlem zařízení, jenž umožňuje vytápění domu či bazénu čerpáním tepla z okolí, avšak na principu tepelného čerpadla fungují rovněž ledničky a klimatizace. 

Lidově bychom tepelná čerpadla označili za přenašeče tepla z bodu A, kde není tolik zapotřebí, do bodu B, kde je naopak žádoucí – tedy do místností v domě či do vody v bazénu. 

Jak funguje tepelné čerpadlo?  

Abyste lépe pochopili, jaké klíčové vlastnosti bude potřeba požadovat po tepelném čerpadlu při jeho výběru, je zapotřebí pochopit samotný princip tepelného čerpadla. To totiž nejenom získané teplo přenáší mezi dvěma body, ale zároveň jej ještě ohřívá. Jak tento ohřev probíhá si představíme na kompresorovém tepelném čerpadlu, jenž je jednoznačně nejvyužívanějším typem čerpadla pro tepelný ohřev. 

Ohřev v tepelném čerpadlu funguje na principu stlačování plynného chladiva v kompresoru – právě díky stlačování totiž dochází k jeho zahřívání. Zahřátý plyn je poté uvolněn do kondenzátoru, kde zkondenzuje a následně putuje ještě do výparníku, kde dojde k jeho odpaření. Celý cyklus se takto neustále opakuje po dobu spuštění tepelného čerpadla. 

Pakliže je tepelné čerpadlo kvalitní, tak dokáže tuto přeměnu na teplo provádět i ze vzduchu dosahujícího mínus 20 stupňů Celsia

Druhy / Typy tepelných čerpadel 

Základem výběru vhodného tepelného čerpadla je správná volba jeho typu. Tepelná čerpadla jsou dělena do jednotlivých kategorií na základě toho, jaké zdroje energie využívají. Pojďme si nyní představit čtveřici těch vůbec nejrozšířenějších druhů tepelných čerpadel. 

Tepelné čerpadlo vzduch / vzduch 

Výhodou tohoto typu je, že jej lze zkombinovat s klimatizací, tudíž v létě jím můžete chladit interiér domu, zatímco v chladnějších měsících jej lze používat jakožto plnohodnotné tepelné čerpadlo. Nejvhodnější je do moderních domů, jež mají nižší tepelné ztráty, neboť primárně slouží k přitápění

Tepelné čerpadlo vzduch / voda 

V základu je toto tepelné čerpadlo podobné výše uvedenému, jediný znatelný rozdíl tak představuje hydrobox v něm zakomponovaný, jenž umožňuje získávaný vzduch převádět do ohřáté vody. Pozor však na to, že pokud venku budou panovat extrémní mrazy (pod -10 až -20 °C), tak bez elektrokotle instalovaného v hydroboxu bohužel nebude ohřev vody možný, neboť ta by v něm zamrzala. 

Tepelné čerpadlo země / voda 

Na instalaci nejsložitější tepelné čerpadlo, jež si pro získávání energie ze země žádá instalaci zemního kolektoru do vrtu a natažení i stovek metrů dlouhých trubic. Jde však jednoznačně o nejúspornější způsob vytápění, neboť rozdíl mezi teplotami je u tohoto druhu nejnižší a z logiky věci tak bude potřeba na ohřev nejméně energie. 

Tepelné čerpadlo voda / voda 

Pakliže máte u vás na zahradě zdroj vody, řeč je zejména o studni, tak jej můžete použít k výrobě tepla pomocí tohoto tepelného čerpadla. Nutno ovšem poznamenat, že je zapotřebí mít studny rovnou dvě, neboť jedna bude sloužit jakožto čerpací a druhá jako vsakovací. Problémem je rovněž riziko vyčerpání studny. 

Energetická náročnost a výkon 

Ve většině případů si domácnosti vystačí s tepelnými čerpadly s výkonem mezi 4 až 10 kW. Tudíž pakliže má vámi vyhlédnutý model čerpadla přesně takovýto výkon, tak vězte, že jeho nákupem nemůžete šlápnout vedle za předpokladu, že s ním plánujete vytápět standardní rodinný dům. 

U tepelných čerpadel vzduch/voda je nicméně doporučováno vybírat modely s vyšším výkonem, neboť klesající teplota v zimě má přímý negativní dopad právě na jejich výkon. 

Co se týče energetické náročnosti, tak počítat musíte s roční spotřebou kolem 8 500 kWh a vyšší (při nonstop používání se dá klidně dostat až na hodnoty atakující 15 000 kWh) u tepelných čerpadel s výkonem 7 kW. 

Hlučnost tepelných čerpadel  

Samotná tepelná čerpadla příliš hlučná nejsou, avšak byla-li podceněna jejich instalace, případně byly předimenzována, tak slyšet rozhodně být mohou. Jmenovitě hlučnost moderních tepelných čerpadel se nejčastěji pohybuje od 35 do 45 decibelů, což je hluk srovnatelný kupříkladu se zapnutou myčkou nádobí. Nejtišší jsou z tohoto podhledu tepelná čerpadla vzduch / voda. 

U starších čerpadel může hlasitost nezřídkakdy přesahovat i 50 dB, nicméně vyrábějí se akustické kryty, jež dokáží hlučnost ztlumit i o 10 decibelů. 

Účinnost tepelného čerpadla  

Při výběru tepelného čerpadla se hodí sledovat zejména jeho účinnost, protože ta dává jasnou informaci o tom, jak efektivně dokáže čerpadlo přeměňovat zdroj energie na teplo a tím pádem vám prozradí, kolik můžete ušetřit na vytápění. Konkrétně o tomto vás informují topný faktor COP a topný faktor SCOP. Co přesně o účinnosti tepelného čerpadla vypovídají a jaký je mezi nimi rozdíl? 

Topný faktor COP vyjadřuje poměr mezi energií spotřebovanou na výrobu a množstvím vyrobeného tepla, čím je tedy tato hodnota vyšší, tím jsou náklady na vytápění 1m² nižší. Zatímco topný faktor SCOP vyjadřuje průměrný topný faktor vyjádřený celkově za kompletní topnou sezónu. 

Ceny tepelných čerpadel 

Jak již bylo na začátku tohoto článku zmíněno, tak pořízení tepelného čerpadla není zrovna levnou záležitostí. Stejně jako u jakéhokoliv jiného zařízení pro ohřev, tak i u tepelných čerpadel se ceny liší o stovky procent, nicméně na pořízení tepelného čerpadla si vždy připravte alespoň 70 tisíc, na nichž startují ceny nejlevnějších tepelných čerpadel vzduch / vzduch.  

Každopádně je potřeba počítat s tím, že cena tepelného čerpadla se může vyšplhat klidně až nad čtvrt milionu korun, například taková tepelná čerpadla země / voda totiž levněji prakticky vůbec neseženete. 

Dotace na tepelné čerpadlo 

Dobrou zprávou je, že na nákupu tepelného čerpadla můžete ušetřit značnou částku, a to díky dotacím. Jmenovitě na pořízení nového tepelného čerpadla se v současnosti (rok 2022) vztahují dva dotační programy. Jde o kotlíkovou dotaci, jež může pomoci nízkopříjmovým domácnostem zadotovat nákup nového čerpadla, a to až do částky 180 tisíc Kč.  

Větší šanci na získání dotace na tepelné čerpadlo bude mít nicméně většina běžných domácností v programu Nová zelená úsporám. Tento program vám umožní ušetřit až 50 % z nákupu a montáže tepelného čerpadla. Na maximální výši dotace lze nicméně dosáhnout pouze v případě, kdy bude čerpadlo napojeno na fotovoltaický systém. 

Jaké tepelné čerpadlo k bazénu? 

Jestliže jste četli pozorně tento článek, zejména tedy pasáž věnovanou typům tepelných čerpadel, tak vás zajisté nepřekvapí skutečnost, ženejvhodnějším čerpadlem k bazénu je to fungující na principu vzduch / voda. To totiž dokáže efektivně přeměňovat energii z okolního prostředí a za pomoci komprese ji přeměňovat ve vodu vhodnou pro rychlý ohřev bazénu. 

Vzhledem k tomu, že se předpokládá provozování bazénu maximálně v rozsahu jaro až podzim, tak bohatě postačí čerpadlo s nižším výkonem okolo 4 kW, byť samozřejmě existují i výkonná tepelná čerpadla, jež dokáží udržet bazén v provozovatelném stavu i v zimě. 

Závěr 

Ještě před samotným nákupem tepelného čerpadla se je potřeba zamyslet nad tím, jaký typ čerpadla bude pro vaše konkrétní použití nejvhodnější. Zatímco k bazénům se hodí čerpadla typu vzduch / voda, tak u nízkoenergetických domů zas dávají největší smysl tepelná čerpadla vzduch / vzduch. Nejvíce pak ušetříte nákupem tepelného čerpadla země / voda, avšak je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou startující kolem 250 tisíc Kč. Část pořizovacích nákladů nicméně můžete ušetřit, když si požádáte o dotaci v programu Nová zelená úsporám. 

Při výběru kvalitního čerpadla dále určitě zohledňujte i energetickou náročnost a hlavně výkon zařízení – pro většinu domácností bohatě stačí tepelná čerpadla s výkonem od 4 do 10 kW. Vůbec nejdůležitějším ukazatelem je nicméně účinnost tepelného čerpadla, jež udává kolik energie se skutečně podaří přetavit na teplo

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *