Přírodní šampon na vlasy – dopřejte svým vlasům šetrnou péči

5
(2)
Dívka se zrzavými vlasy ukrytá v kvetoucím jasmínu

Pozorujete, že vaše vlasy pomalu rostou? Hodně vypadávají? Svědí vás hlava a máte lupy? Možná jsou na vině právě šampony plné chemie, které používáte. Přírodní šampon na vlasy se o vaše vlasy postará mnohem lépe. Poradíme vám, jak vybírat a na co si při výběru dát pozor.

Nejprodávanější přírodní šampony

Přírodní šampon
Urtekram

Cena: 150 – 200 Kč

Přírodní šampon proti lupům s vůní na slunci vyzrálých pomerančů.

Přírodní šampon
laSaponaria

Cena: 200 – 250 Kč

Přírodní šampon v BIO kvalitě bez parfemace s extra panenským olivovým olejem.

Přírodní šampon
Nobilis Tilia

Cena: cca 300 Kč

Přírodní posilující šampon pro muže vhodný pro každodenní použití.

Hlavní problémy vlasů

Skoncujte s nákupem levných nebo naopak zbytečně předražených šamponů z drogerie, které jsou plné chemie. Kromě sulfátů (jež zajišťují, aby šampón pěnil), obsahují parabeny (konzervanty) či silikony. Všechny tyto látky škodí nejen vašim vlasům a tělu, ale i přírodě.

Na vašich vlasech se mohla, kvůli používání nevhodných přípravků, vytvořit jakási silikonová vrstva, která vaše vlasy dusí a kvůli které se vlasům nedostává výživy a hydratace.

Vlasy sice na první pohled vypadají lesklé a zdravé, ale nejsou, jsou ve skutečnosti suché a lámou se. Silikony ve skutečnosti vlasům seberou jejich přirozenou ochranu a doslova je zabalí do plastu. 

Proč používat přírodní šampon

  • Je šetrný k vlasům: Přírodní šampón vašim vlasům prospěje. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že je šetrný k vlasům (a vlastně i k přírodě). Neobsahuje sulfáty, které odmašťují pokožku hlavy, ale používají se do něj jiná šetrná pěnidla. Může se vám tedy stát, že přírodní šampon nebude pěnit tak hodně, jak jste zvyklí, ale to ničemu nevadí. Vaše vlasy i tak dokáže umýt a navíc nevysuší pokožku hlavy.
  • Je šetrný k přírodě: Konvenční šampony obsahují syntenticky vyráběné silikony, které se v přírodě nerozkládají. Pokud vás zajímá, zda vámi používaný šampon silikony obsahuje, podívejte se na jeho složení. Silikony poznáte podle přípon -cone (Dimethicone), -siloxane (disiloxane, trisiloxane) a -conol (dimethiconol).
    Mezi syntetické látky obsažený v běžných šamponech patří i parabeny, sice prodlužují trvanlivost výrobků, ale rovněž jsou pro přírodu škodlivé. Ve složení na obalu šamponu je často můžete najít pod označením E214, E126.
  • Řeší problémy s vlasy, vlasy vyživuje: Zatímco šampony z drogerie vlasové problémy spíše maskují (obalují vlasy do vrstvy silikonu a dělají je krásné a zdravé jen na oko), ty přírodní je řeší. Je však třeba přírodní kosmetiku používat dlouhodobě. V přírodních šamponech jsou obsaženy výtažky z rostlin a bylin, rostlinné oleje, vitamíny. To vše vlasy vyživuje a stará se o jejich zdraví.
Dívka s rozpuštěnými vlasy v bílém svetru

Jaký vybrat přírodní šampon

Pokud teprve přecházíte z klasické kosmetiky na tu přírodní, doporučujeme začít s přírodním tekutým šamponem. Bude to pro vás snazší.

Dalším krokem pak může být přechod na tuhý šampon. Koupit si můžete například tzv. šampuk, který obsahuje velkou koncentraci šetrných tenzidů, rostlinných olejů, bylinných macerátů a různých pečujících látek. Hodně pění, dlouho vydrží a ani velmi tvrdá voda nemá vliv na jeho funkčnost.

Druhou možností je mýdlový tuhý šampon, který se spíše podobá klasickému mýdlu než šamponu. Vlasům trvá delší dobu než si na tento typ šamponu zvyknou, takže se obrňte trpělivostí.

Tuhý přírodní šampon
Kvitok Maca

Cena: 200 – 250 Kč

Koncentrovaný tuhý šampon s výtažkem MACA pro všechny typy vlasů.

Tuhé vlasové mýdlo
laSaponaria BIO

Cena: 140 – 160 Kč

Tuhé vlasové mýdlo laSaponaria se lněným olejem dodává vitalitu oslabeným vlasům.

Kam pro přírodní šampony

Přírodní šampony seženete v obchodech, kde se přírodní kosmetika přímo prodává (zde máte tu výhodu, že vám s výběrem mohou i poradit), ale i v obchodech bezobalových. Pokud už nepatříte mezi nováčky, můžete zkusit i klasickou drogerii. I zde se nějaká přírodní kosmetika najde, ovšem pozor na to, aby opravdu přírodní byla.

My nakupujeme a po vlastních zkušenostech doporučujeme i ostatním nakupovat přírodní a bio kosmetiku a drogerii v e-shopu Econea.cz.

Výběr šamponu podle typů vlasů

Přírodní šampony seženete jak pro sebe, tak i pro své děti nebo partnera. Vybrat můžete šampon pro mastné či suché vlasy, vlasy vlnité a nepoddajné, barvené, tmavé či šampon proti lupům. Pokud si nevíte rady, začněte se šamponem pro všechny typy vlasů.

Jak se správně o vlasy starat

Používat přírodní šampon, ale nadále o vlasy pečovat jako doposud, rozhodně nepostačí. Je třeba pamatovat na to, že umývat nepotřebují jen vlasy, ale i pokožka hlavy, která obsahuje póry. Ty se při nedostatečné péči ucpávají a ovlivňují i růst vlasů.

Vlasům rozhodně neprospívá teplo. Snažte se tedy vlasy příliš často nefénovat a nepoužívat kulmy nebo žehličky na vlasy (nebo alespoň nefénovat vlasy na nejvyšší teplotu). Vlasy jsou vlivem tepla oslabené a snadněji se lámou.

Co vlasům škodí?

Možná už vám po přečtení našeho článku došlo, že šampony, které používáte, vašim vlasům spíše škodí než pomáhají a rozhodli jste se přejít na přírodní kosmetiku. Bude to ještě dlouhá cesta. Je možné, že vám bude trvat, než si zvyknete, že přírodní šampony méně pění, jsou dražší a nebo než se naučíte, že čím méně stylingových přípravků na vlasy používáte, tím lépe. Uvidíte ale, že nakonec se vám přechod k přírodní kosmetice vyplatí.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 2

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *