Jak vybrat ekologické čisticí prostředky do domácnosti

0
(0)
Ekologické čisticí prostředky - gel na praní, rozprašovač.

Drogerie. Produkty, které užívá každá česká domácnost na ty nejrůznější typy umývání, praní a čištění. Od pracích prášků, přes tablety do myčky až k čisticím prostředkům na podlahu nebo okna. Všude jich najdeme několik desítek, možná až stovek druhů, nabízí je také velké množství značek. Mnoho z nich jsou ale špatné jak pro nás, tak i pro naši planetu a její životní prostředí. Nejenže zamořují naši matičku Zemi plasty, ale také škodí přírodě v tom, že chemické prvky v čističích nejsou v přírodě rozložitelné a snadno odbouratelné. Proč tedy přejít z chemických přípravků na ekologické čisticí prostředky?

Co je ekologická drogerie?

 Ekologická drogerie je založena na přírodní bázi a bez testování na zvířatech. Neobsahuje chemikálie, chemické konzervanty a její obaly a obsah jsou většinou vytvořeny z obnovitelných materiálů. Tyto materiály, nebo výrobky, jsou zpracovány za pomoci obnovitelné energie: vodní, větrné nebo solární.

Proč používat ekologickou drogerii?

Jak už bylo výše zmíněno, ekologická drogerie s jejím obsahem, a obaly, je vytvořena za pomoci obnovitelné energie a obnovitelných materiálů, tzv. nedrancují zemi pro její bohatství a taky ji neničí.

Pokud používáte chemické antibakteriální čističe a desinfekce, nezabíjíte tím jen špatné bakterie, ale i ty dobré mikroorganismy, které jsou v přírodě potřeba. Taktéž většina ekologických produktů neznečišťuje vodu, nezpůsobuje alergie a především není testována na zvířatech, protože by jinak nezískala potřebnou certifikaci.

Krom toho, chemické čističe nejsou v přírodě volně rozložitelné, ničí životní prostředí se svými nerozložitelnými plastovými obaly a musí se používat v dobře větraném prostoru. Proč? Protože jsou nebezpečné i pro naše tělo. A nejen to.

Plasty, ve kterých chemické čističe většinou jsou, se v přírodě nerozloží a jen ji zamoří. Krom toho, ropné plasty jsou škodlivé na lidské zdraví – hlavně u dětí, alergiků, těhotných a kojících žen. Už teď existuje mnoho studií, že v pitné vodě i mořích se nacházejí mikroplasty. Není to snad popud k tomu začít něco měnit?

Jaký je rozdíl mezi ekologickými a bio čističi?

Biologické čisticí prostředky

Jedná se o produkty, které byly vyrobeny podle zásad ekologického zemědělství a svou výrobou nezatížily životní prostředí. Výrobky jsou šetrné k přírodě po celou svou dobu užívání. Řeší se zde nejen obsah výrobku, ale i obaly, které bývají vyrobené z lehce rozložitelných plastů nebo pocházejí z rostlinných zdrojů a jejich základ tvoří bramborový, rýžový nebo kukuřičný škrob a jejich inkoust používající se na tisk je zcela neškodný a rozložitelný.

Ekologický čisticí prostředek v rozprašovači s houbičkou a citronem

Kosmetické a uklízecí produkty se zkratkou BIO mají předcházet vzniku alergií a mají mít dobrou snášenlivost pro dětskou nebo přecitlivělou pokožku, protože obsahuje velké množství oxidantů a vitamínů, které mají blahodárné účinky na pokožku lidského těla.

Ekologické čisticí prostředky

Jsou ekologicky šetrné výrobky. Aby získaly zkratku EKO, musí konkrétní produkt celou dobu své životnosti šetrný k životnímu prostředí, a také ke zdraví člověka. Zároveň nesmí být testován na zvířatech a nesmí obsahovat těžce odbouratelné látky, jejichž rozklad by v přírodě trval několik desítek let. Tyto výrobky jsou pak vhodné pro alergiky, astmatiky, pro děti a lidi s přecitlivělou pokožkou. Jejich další výhodou je, že většina z nich krásně voní a jsou šetrné k životnímu prostředí. Často v jejich složení najdeme cukrový tenzid, bylinky, alkohol, škrob a dřevní vlákno, semena řepky olejné, kokosový olej nebo éterické oleje.

Podle čeho vybírat ekologické čisticí prostředky?

Prvně si promyslete, jestli potřebujete speciální čisticí prostředky na vaše aktivity nebo vám stačí jeden univerzální čistič. Podle toho se tak rozhodnete, jaký ekologický čistič vybrat.

Při výběru si také musíte dát pozor na „Greenwashing“ termín. Většina populárních a konvenčních značek se snaží tvářit přírodněji, aby šly s dobou. Ve svých reklamách často používají termíny „přírodní“ nebo „pocházející z přírody“, nesmíte se ale nechat zmást. I když přírodní složky výrobek může obsahovat, nedá vám žádnou jistotu, jak tyto složky byly pěstovány a zpracovány. Sledujte, jestli tyto firmy mají potřebné certifikáty a hlavně, od koho je dostaly. Certifikáty od nezávislé certifikační organizace jsou pak ty nejuznávanější.

Je lepší univerzální čistič nebo speciální prostředek?

 Pokud byste si chtěli vystačit s univerzálním čističem na všechno, nezoufejte, i takové ekologické univerzální produkty existují. Tyto výrobky splňují všechny důležité parametry, a proto jimi můžete nahradit většinu svých prostředků určených ke speciálnímu účelu. Univerzální čističe mají v sobě potřebnou čistící sílu, takže si poradí s mastnotou, zbytky mýdla, zaschlou špínou a dalšími běžnými nečistotami.

Díky tomu, že zvolíte univerzální čistič, tak šetříte přírodu. Jak? Protože k zásadám ekologické údržby domácnosti patří i minimalizace používaných přípravků. Prospěje to tak vašemu zdraví, přírodě i peněžence.

Nejoblíbenější značky ekodrogerie

Logo ekologické drogerie Dedra ve tvaru srdce

Dedra

Firma nabízející šetrné prací a čisticí prostředky, které jsou velmi koncentrované a neobsahují zbytečnou vodu. Dlouhodobě se snaží pečovat o planetu a pro své výrobky používá ekologické a recyklované obaly.

Logo ekologické drogerie Eurona by Černý

Eurona Černý

Česká výrobní společnost, která prošla nezávislými testy, důkladným hodnocením a ověřováním kvality i ekologičnosti jejich výrobků. Nabízí vysoce kvalitní produkty – jak kosmetiku, tak i drogerii. Produkty neobsahují fosfát, chlór a jiné škodliviny, takže jsou vhodné pro osoby s citlivou pokožkou a alergiky.

Logo ekologické drogerie Tierra Verde

Tierra Verde

Česká firma založena roku 2008, která kvalitu řeší do posledních detailů. Jejich ekologická drogerie je vytvořena z mýdlových ořechů Yellow & Blue. Jejich cílem je vyrábět výrobky denní potřeby s co nejmenším negativním dopadem na zdraví a životní prostředí. Chtějí co nejpozitivnější vliv na člověka a společnost, jejich přípravky jsou vhodné pro alergiky, ekzematicky, pro lidi s citlivou pokožkou a také pro vegany.

Logo ekologické drogerie Feel Eco

Feel Eco

Česká značka, která k výrobě svých produktů využívá obnovitelné energie. Má vysokou kvalitu, nenajdete zde žádné chemické látky škodlivé pro člověka. Jejich výrobky nejsou testovány na zvířatech, jsou vhodné pro děti a vegany.

Logo ekologické drogerie Sonett

Sonett

Německá společnost založená roku 1977. Je šetrná k životnímu prostředí a vyrábí přípravky pro domácnost, které jsou hypoalergenní a stoprocentně biologicky rozložitelné. Díky tomu tak jsou vhodné pro citlivou pokožku, alergiky nebo děti. Sonett je držitelem certifikátů ECO GARANTIE, ECOCONTROL, VEGAN SOCIETY.

Kde nakoupit ekologickou drogerii?

Nakoupit ekologickou drogerii můžete kdekoliv. Sortiment v kamenných prodejnách drogérií se ohledně ekologických produktů už velmi rozšířil. Avšak na internetu, pokud si toto klíčové slovo zadáte do vyhledávání, toho najdete opravdu mnoho a máte opravdu z čeho vybírat. Z mnoha nabídek internetových obchodů vám může vyjet například jeden z nejrozšířenějších, a tím je Econea.cz.

Econea.cz

Tento e-shop prodává ekologické produkty, kterými chce změnit svět k lepšímu, inspirovat lidi ke změně a pomoc tak přírodě. Nabízí produkty pro zdravý, udržitelný a etický životní styl, které pečlivě jejich tým vybral. Značky do hloubky zkoumají a ptají se, takže vše na tomto obchodě je ověřené a o produktu dostanete ty nejlepší informace.

Logo eshopu s bio a ekologickými produkty Econea.cz

Krom prodeje se snaží, aby firma byla co nejšetrnější a dopad na životní prostředí byl tak co nejmenší. Zásilky jsou tak baleny co nejvíce bezodpadově, k vám domů putují CO2 neutrálně a tisknou na 100% recyklovaný papír nebo podporují ekologické organizace.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *