Složení kosmetiky se vyplatí věnovat pozornost

0
(0)
Žena v bílých šatech si čte v obchodě složení kosmetického přípravku.

Není mýdlo jako mýdlo, není krém jako krém. Každý pro sebe chceme přirozeně to nejlepší, což ani při výběru kosmetiky není výjimkou. Kosmetické produkty se ale vyrábějí z rozličných ingrediencí a pro běžného spotřebitele je občas velice obtížné porozumět složení kosmetiky a vybrat ten pravý produkt. Navíc není vždycky tak jednoduché rozpoznat kvalitní přírodní kosmetiku od té konvenční.

Proč se zajímat o složení kosmetiky

Tělovou i dekorativní kosmetiku bychom měli vybírat na základě toho, o co si samotné tělo řekne. Jenom naše pleť se může jevit buď jako suchá, mastná nebo smíšená, přičemž každá z těchto charakteristik vyžaduje jinou péči a zkrátka neexistuje nic jako univerzální produkt, který bude stejně prospěšný pro různé typy pleti.

Toto neplatí pouze pro oblast tváře. Vhodně zvolená přírodní kosmetika může pomoci proti různých kožním onemocněním, jako jsou třeba ekzémy. Stejně tak vhodně zvolený šampón může pomoci k lepší hydrataci vlasů, proti lupům, nebo třeba proti nadměrnému maštění.

Co lze ale s klidem říci je, že kosmetika vyrobena z přírodních přísad bude mít z dlouhodobého hlediska výrazně pozitivnější vliv na naše zdraví. Uznejte, kdo by si cíleně mazal na obličej ropu.

Základní problém tak vyvstává s otázkou, jak vlastně rozeznat konvenční a přírodní kosmetické produkty? Na toto naštěstí univerzální odpověď existuje.

Seznamte se s INCI

INCI, neboli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients představuje jakýsi seznam veškerých povolených přísad v kosmetice, jak přírodní, tak konvenční. Evropská Unie zastřešuje směrnici která ukládá povinnost uvádět všechny kosmetické přísady na obal výrobku, tudíž má koncový zákazník veškeré informace o tom, jaké zboží kupuje.

Pro nás z toho tak plyne několik obrovských výhod, a to transparentnost, protože se o výrobku dozvíme vše potřebné. Racionalita, se kterou jsme schopni provést nákup bez toho, aniž bychom se stali obětmi dobrého marketingu a dále orientace, díky které můžeme jednotlivé produkty na trhu jednoduše porovnávat. 

Jak se vyznat v jednotlivých složkách

Vezměte si do ruky libovolný kosmetický produkt, s malou pomocí se za chvíli naučíte orientovat ve složení. Malými písmeny někde na zadní straně uvidíte právě zkratku INCI, vedle nebo pod ní pak následuje výčet všech složek daného produktu.

Jednotlivé ingredience nejsou řazeny jen tak náhodně, nýbrž pořadí je určeno poměrným zástupem dané složky v konečném produktu. Často se tak setkáváme v první řadě s různými oleji, glycerinem, voskem a dalšími možnými složkami, na konci seznamu jsou pak různé esence, vitaminy a mnoho dalšího.

Co do přírodní kosmetiky rozhodně nepatří

Konvenční kosmetika sice nemusí být vždycky špatná, najít ale skutečně kvalitní produkt je opravdu náročné. Většina produktů obsahuje řadu konzervantů, mikroplastů a plno dalších nezdravých látek. Ty jsou navíc na obalech často uvedeny pouze ve zkratkách, díky čemuž je mnohem složitější se v nich vyznat.

Mezi časté konzervanty, které do přírodní kosmetiky rozhodně nepatří, řadíme například:

  • formaldehyd (DMDM, Glutaral),
  • parabeny,
  • BHA a BHT,
  • triclosan,
  • MI a MCI,
  • EDTA,
  • alkoholy.

Toto je pouze krátký výčet konzervantů, které nemají v přírodní kosmetice co dělat. Nejen formaldehyd, jehož samotná zkratka je HCHO, ale také jeho sloučeniny mohou vyvolat silné alergické reakce a způsobují odumírání buněk.

Mezi nejzávažnější alergeny patří obecně parabeny. Pro výrobce se jedná o levný a účinný konzervant, z hlediska zdraví se ale v posledních letech kromě alergických reakcí skloňuje také v souvislosti s rakovinotvorností. Ačkoliv BHA a BHT vypadají na první pohled neškodně, opak je pravdou. Tyto látky zamezují žluknutí a setkáváme se s nimi v přípravcích, ve kterých je zastoupen velký poměr tuku a olejů. Sice nám krém vydrží déle, v porovnáním s rakovinou žaludku ale raději zvolte něco jiného.

Triclosan je sloučenina chloru, se kterou se často potkáváme například v zubních pastách. Tato látka ale narušuje funkci kůže, problém s ní mají také játra, která ji umí těžko zpracovat.

MI a MCI jsou hojně používanými thiazoliny a najdeme je skoro ve všech konvekčních produktech, přestože je jejich užití v EU limitováno. Pokud trpíte na ekzémy, zkuste si zkontrolovat, jestli tyto zkratky nejsou právě na etiketě vašeho mýdla. Paradoxně se hojně používají na výrobu tělové kosmetiky, i když si s pokožkou příliš nerozumí.

S látkou pod zkratkou EDTA se více než naše tělo popere hlavně voda a odpady. Často se vyskytuje jako konzervant v barvách na vlasy, šamponech, mýdlech a pracích prostředcích, její vliv na životní prostředí je však značně negativní.

A v neposlední řadě zmíníme také alkohol. U těch to může být někdy sporné, jelikož některé alkoholy mají přírodní bio původ a na škodu být nemusí. Dávejte si ale pozor na denaturovaný alkohol pod názvoslovím alcohol denat, nebo jiné látky s koncovkou -alcohol.

Kapitolou samou o sobě jsou petrochemické oleje. Původ těchto olejů je nám všem známá ropa. Naneštěstí právě tyto látky často vídáme ve složení krémů a ostatních věcí hned na začátku celého seznamu, což nevěstí nic dobrého. Petrochemické oleje naleznete pod názvy parafin, parafinum liquidum, petrolatum, nebo i mineral oil. Právě parafin představuje pro výrobce velice levnou variantu ztužení výrobku, na jeho ekologičnost se přitom moc nehledí. Na těle pak tyto oleje tvoří mazlavý film, kvůli kterému pokožka nedýchá a vysychá.

Podobně jako petrochemické oleje se na pokožce chová také silikon, další levná a často využívaná ingredience.

Toto jsou základní složky, které to správné přírodní kosmetiky zkrátka nepatří. Vyznat se ve všech možných ingrediencí je občas při nákupu skutečně náročné a pochybujeme, že s sebou na nákupy nosíte seznam no-go látek. Proto vám mohou pomoci některé mezinárodní i lokální certifikace, kterými se některé produkty pyšní a kterým skutečně můžete důvěřovat. 

Certifikovaná přírodní kosmetika

Nám známou značkou je Bio, bílý lístek na zeleném podkladu. Tento certifikát často vídáme i na potravinách, čistících prostředcích, přírodní kosmetika není výjimkou. Pokud byl produkt vyroben z ekologických látek, bude mít tuto značku. Tato značka zastřešuje všechny evropské produkty. 

Pakliže nakupujete kosmetiku i mimo EU, měla by mít alespoň Fairtrade certifikaci. Ta nás ujišťuje navíc o tom, že kosmetika byla vyrobena v příznivých podmínkách pro zaměstnance a jejich práce je založena na ekonomicky-ekologických hodnotách.

Francie je domovem nespočtu kosmetických značek, mnoho z nich se v minulosti potýkalo také s kauzami týkající se testování na zvířatech, negativních ekologických dopadů a mnoho dalšího. Přírodní francouzská kosmetika s certifikací Cosmetique BIO je tak tou schůdnější cestou. 

CPK je zkratkou pro Certifikovanou Přírodní Kosmetiku. Jedná se o mateřskou certifikaci francouzské firmy Ecocert, která je celosvětově rozšířená. CPK pak zastřešuje české lokální produkty.

Většina produktů s certifikací Vegan rovněž splňuje standardy pro přírodní produkty, především si ale můžete být jistí, že kosmetiky nebyla zkoušena na zvířatech a jsou minimalizovány dopady výroby na životní prostředí.

Celosvětovou ochrannou známkou pro produkty, jejíchž původ je plně znám je BDIH. Tato značka zohledňuje především to, že produkt byl co nejméně upraven chemicky. 

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *