Přírodní opalovací krém – jak vybrat ten nejlepší

Vy si možná na dovolené (nejen) u moře pořádně odpočinete, to se ale nedá říct o vaší pokožce. Během pobytu venku totiž pokožka najednou čelí většímu množství nepříjemností než během zbytku roku. Nadměrné vystavování ostrému sluníčku nebo slaná voda pokožku namáhají a není divu, že naše kůže nezvládne vždy tuto zatěžkávací zkoušku na jedničku. Čím ale zdravě ochránit pokožku před nadměrným vysušením a spálením? Přírodním opalovacím krémem. Jak ale takový přírodní opalovací krém vybrat?
Rozdíl mezi přírodními a konvenčními opalovacími krémy
Prvotní viditelné rozdíly mezi druhy opalovacích krémů nemusíme ihned hledat na etiketě v kolonce složení. Konvenční opalovací krémy a jejich časté užívání mohou mít na naši pokožku neblahý vliv, často mohou vyvolat alergickou reakci.
Druhým faktorem jsou pak názory ekologů, kteří už roky volají po tom, aby bylo téma vztahu člověka namazaného opalovacím krémem kterak se koupe v moři či rybníku a vodních živočichů aktuální. Přitom používáním přírodních produktů můžete chránit jak svou pokožku, tak vodní ekosystém. Výskyty alergických reakcí na přírodní kosmetiku jsou přitom v porovnání s konvenčními produkty minimální.
Výhody přírodního opalovacího krému
Kromě mírnějšího dopadu na životní prostředí májí přírodní opalovací krémy hned několik dalších nesporných výhod. Například to, že jsou určeny skutečně pro každého. Samozřejmě, že i v případě například suché pokožky jsou některé bylinky a minerální látky o něco vhodnější než jiné, většinou se ale nemusíte bát, že užitím nějakého přírodního produktu své pokožce uškodíte. A to platí jak pro dospělé, tak pro děti. Už nemusíte mít v tašce dvě lahvičky opalovacího krému s tím, že jeden je určen pouze pro děti. V případě přírodní kosmetiky toto zkrátka řešit nemusíte.
Asi největší výhodou je pak fakt, že minerální látky obsažené v přírodním opalovacím krému se nevstřebávají do pokožky, nevstřebávají se do organismu a kůži tak chrání pouze svrchně, fyzicky. Toto je totiž častý problém konvenčních krémů, kdy parabeny a alkoholy jsou do pokožky vstřebávány. To může mít za následek různá onemocnění.
Argument, se kterým se často při výběru kosmetiky setkáte je ten, že přírodní opalovací krémy nejsou ani zdaleka tak účinné, jako ty konvenční. To ale rozhodně není pravda. Přírodní krém vám poskytne stejnou, ne-li lepší ochranu před spálením, jako jakýkoliv jiný běžný krém.
Jak vybrat přírodní opalovací krém
Rozpoznat přírodní krém od toho konvenčního není vždy úplně jednoduché, není to však nemožné. Spíše než vědět, co do přírodní kosmetiky patří se vyplatí znát to, co tam nepatří.
Co nepatří do přírodních krémů
Aby se krém nezkazil po několika hodinách na slunci, přirozeně je potřeba přimíchat do něj nějaký konzervant. Dejte si však pozor na ty syntetické. Ty totiž na naší kůži mohou způsobit opravdovou neplechu. Mezi také konzervanty patří například parabeny, které se hojně vyskytují ve většině syntetických kosmetických přípravků, a ani opalovací krémy nejsou výjimkou. Pakliže máte na kůži po aplikaci přípravku vyrážku, svědění či se u vás projevila jiná alergická reakce, pak za ni mohou nejspíš právě parabeny. Na etiketě je naleznete například jako methylparaben, nebo phenylparaben.
Většina konvenčních značek naštěstí od používání formaldehydu jako konzervační látky po velice neuspokojivých testech (bohužel na zvířatech) upustila. U zvířat totiž formaldehyd v několika případech vyvolal rakovinu. Přesto se dlouhá léta používal i jako konzervant přípravků na opalování, jeho účinnost byla totiž vysoká. Pokud se přecejen s formaldehydem na etiketě kosmetického produktu potkáte, nechte ho raději ležet.
Králem konzervantů v konvenčních přípravcích na opalování jsou nerozluční kamarádí BHT a BHA. Tyto látky prokazují největší účinnost v produktech obsahující více olejů a tuku, často se jedná o produkty určené k hydrataci pokožky. Což nás přivádí právě k přípravkům k a po opalování. Ačkoliv způsobí to, že vám krém nezežlukne, mohou přivodit nepříjemné alergické reakce a v horším případě rakovinu kůže.
Nejsou to ale jen konzervanty, které v kosmetice způsobují neplechu. Je řada povrchově aktivních látek. Existuje mnoho typů tenzidů, například SLES, PPG či MEA, které mají neblahý vliv na naši pokožku. Některé tenzidy jsou hojně využívány pro svou pěnivost do sprchových gelů a šampónů, přestože kůži značně vysušují.
Kapitolou samotnou o sobě jsou pak silikony. Pokud produkt obsahuje látky končící na přípony -silicone či -cone, můžete si být jistí, že použití tohoto produktu je to nejhorší, co můžete pro přírodu udělat. Silikony nejsou rozložitelné, často tak končí v odpadních vodách a čističky si s nimi neporadí. Velice často se se silikony potkáváme také u opalovacích krémů. Představte si tedy tu spoušť, kterou uděláte v případě, že tímto namazaní vlezete do vody.
Slovníček pro nákup opalovacího krému
Na lahvičkách často najdete jenom různé zkratky, o kterých nemáte tušení, co vlastně znamenají. Někde jsou přitom velice důležité a pro správný výběr přírodního opalovacího krému nezbytné. Například SPF je zkratka sousloví sun protection factor. Udává tedy stupeň ochrany pleti před UVB zářením. To představuje asi 5 % UV záření, které na nás dopadá paprsky a právě to je zodpovědné za opálení a případné spálení pokožky. Ještě škodlivější jsou ale UVA paprsky, které jsou ještě agresivnější a jsou zodpovědné za stárnutí pleti.
Další důležitou věcí je to, abyste správně odhadli svůj fototyp, podle kterého pak vyberete správný přípravek. Fototypy jsou dohromady 4. Čím nižší číslo, tím citlivější pokožka, která je na sluneční paprsky velice citlivá. Naopak člověk s fototypem číslo 4 je slunci velice odolný. Odhaduje se tak, že lidé s fototypem 1 by měli vybírat krémy s SPF 50+, lidé s fototypem 2 s SPF přibližně 30, snědší typy s možným fototypem 3 si vystačí s krémem s SPF hodnotou 20 a těm nejodolnějším stačí desítka či patnáctka.
A jaký typ ochrany vybrat?
Pokud máte na stole 3 produkty se stejným SPF, tak je vcelku jedno, který použijete. Může to být mléko, krém, nebo olej ve spreji. Obecně se ale uvádí, že pokud máte skutečně citlivou pokožku, nejlepší volbou je hustý krém. Ten se sice nanáší hůře, nicméně lépe se do pokožky vstřebá a déle vydrží.
Výhodou oleje ve spreji je pak určitě snadné nanášení. Nastříkáte, lehce vmasírujete a je to. Kompromisním řešením je pak opalovací mléko. To má tekutější konzistenci než běžný krém, nemá ale tak rychlé nanášení jako olej. Přesto poskytne stejnou ochranu jako ostatní produkty.
Jak často se natírat?
To, jak často použít ochranu proti slunci se liší podle situace. Častěji aplikujete ochranu v případě, že jste u vody či sportujete, méně častěji když jen lenošíte na lehátku. Zpravidla je dobré nanést vrstvu krému či oleje alespoň jednou za 2 hodiny. Rozhodně nestačí natřít se jednou za den, jak si někteří možná myslí. Žádný přípravek zatím nedokáže ochránit kůži po dobu tolika hodin.
Přírodní opalovací krém pro děti
V případě pořizování krému pro dítě postupujte jako při nákupu produktu pro dospělého s fototypem 1. Pakliže krém neobsahuje škodlivé syntetické složky a jeho složení je čistě přírodní, navíc neobsahuje ani jinou látku, na kterou je vaše dítko alergické, můžete vybrat krém s nejvyšším ochranným faktorem, tedy 50.
Dodejte pokožce péči i po opalování
Stejně jako opalovací krémy naleznete na pultech i přípravky určené na pokožku, která se již doopalovala. Postup je stejný jako při výběru přírodního opalovacího krému, tedy vyhnout se syntetickým látkám. Namísto standardního mléka po opalování můžeme navíc doporučit namazat se bambuckým máslem, které má regenerační účinky, rychle se vstřebává do pokožky a zpomaluje stárnutí. Pokud jste to na sluníčku přepískli a kůže se začíná červenat a pálit, zapomeňte na panthenol. Raději si kupte bio bílý jogurt s živou kulturou, a ten na spálená místa naneste. Úleva se dostaví.