Kokosový olej a jeho využití v domácnosti

5
(1)
Kokosovy olej v ampulce

Neexistuje moc multifunkčních produktů, jakým je kokosový olej. Ten v domácnosti nachází celou řadu využití od použití v kuchyni po ošetření sluncem spálené kůže. Stačí si tedy správně vybrat jeho kvalitu a máte doma univerzální olej na cokoliv.

Kokosový olej účinky a složení 

Kokosový olej je až z 90 % tvořený nasycenými tuky. Obsahuje nasycené mastné kyseliny hlavně se středně dlouhými řetězci, což znamená, že tyto kyseliny tělo dobře a maximálně využije (na rozdíl od mastných kyselin s dlouhými řetězci, které se špatně metabolizují a ukládají se do tukových zásob v těle).

V kokosovém oleji tedy najdete kyselinu kaprovou, kaprylovou, laurovou, myristovou, palmitovou, fenolovou, olejovou, galovou, dále v něm najdete deriváty mastných kyselin i alkoholů, vitamín E, K a minerály (hlavně železo). Díky tomuto obsahu je olej používán nejen ve zdravé kuchyni, nýbrž i při zevní péči o zdraví, respektive v péči o pokožku, vlasy, nehty, zuby a dutinu ústní.

O kokosovém oleji je známo, že:

 • při vnitřním použití příznivě ovlivňuje činnost mozku,
 • je rychlým zdrojem energie,
 • může příznivě působit při léčbě Alzheimerovy choroby nebo epilepsie,  
 • urychluje spalování tuků,
 • může předcházet bakteriálním i virovým infekcím,
 • snižuje chuť k jídlu, což může vést k hubnutí,
 • příznivě působí na kardiovaskulární systém,
 • snižuje riziko infarktu,
 • pomáhá snižovat břišní tuk v těle,
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi,
 • je prevencí aterosklerózy,
 • pomáhá tělu absorbovat důležité živiny,
 • posiluje imunitu,
 • zmírňuje působení stresu na organismus,
 • pomáhá rozpouštět ledvinové kameny a je prevencí onemocnění ledvin,
 • zlepšuje kvalitu pleti, vlasů i nehtů (při vnitřním použití),
 • působí proti stárnutí organismu,
 • při zevním použití vyživuje vlasy,
 • vyhlazuje vrásky a vyživuje pokožku celého těla,
 • je účinným prostředkem na strie i celulitidu,
 • podporuje hojení kůže,
 • tiší bolest citlivých dásní,
 • léčí záněty v ústní dutině.

Druhy kokosového oleje

Při výběru kokosového oleje se můžete setkat s jeho dvojí kvalitou, je prodáván:

 • panenský kokosový olej,
 • rafinovaný kokosový olej.

Rozdíl mezi těmito dvěma oleji je v jejich způsobu výroby i v kvalitě.  Panenský kokosový olej se vyrábí z kokosové dužiny dvěma hlavními způsoby. Buď se kokosová hmota vysuší a olej se z ní následně lisuje, nebo se používá metoda mokrého mletí. Během této metody je z kokosové dužiny nejprve vylisováno kokosové mléko. Z něj se pak olej šetrnou metodou odděluje. Důležité je, že na rozdíl od rafinace se u výroby panenské kvality oleje nepoužívají žádné chemikálie ani vysoké teploty, které by měly vliv na výsledné složení. Panenský olej si tak zachovává všechny své cenné látky a je přínosem pro zdraví.

Kokosovy olej v lahvicce

U rafinace si vždy můžeme být jisti, že se kokosové maso čistí a různě upravuje (například je kokosová hmota dezodorizována), čímž olej přichází o své přirozené cenné látky. Rafinovaný kokosový olej proto nemá žádné léčivé účinky ani zdravotní benefity a je vhodný především ke smažení. Víte, že bod přepálení je u kokosového oleje až 230 °C?

Kvalita kokosového oleje

Kvalita kokosového oleje je klíčovým faktorem, který by měl vést vaše kroky při jeho nákupu. Jak už jsme zmínili výše, setkat se můžete s panenským kokosovým olejem nebo rafinovaným kokosovým olejem. Ten se často označuje jako RBD kokosový olej (R-Rafinated, B- Bleached, D- Deodorized). Přitom oba druhy kokosového oleje (jak panenský, tak rafinovaný) mohou být označeny jako BIO. Označení BIO kokosový olej znamená, že produkt byl vypěstovaný podle zásad ekologického zemědělství.

Kokosový olej využití

Proč je kokosový olej v domácnosti tak oblíbený? Odpověď na tuto otázku nám přináší jeho široké využití. Použít ho totiž můžete nejen v kuchyni (na smažení), nýbrž i při péči o vaše zdraví a krásu.

Kokosový olej použití v kuchyni

Kokosový olej lze používat na smažení, pečení i vaření. Pokrmům dodá mimo jiné svou specifickou exotickou chuť a vůni.

Zatímco panenský kokosový olej má kouřový bod při 177 °C, u rafinovaného je to ještě více, a to až 230 °C. Proto je pro smažení rafinovaný kokosový olej mnohem vhodnější. Ten panenský můžete využít pro výrobu jídel, u jejichž příprav nedochází k takto vysokým teplotám.Panenský olej dodá vašim jídlům cenné vitamíny a minerály.

Kokosový olej na tělo

Při péči o vaši zevní krásu a zdraví se používá:

Kokosový olej na vlasy

Byla by škoda si panenský kokosový olej nepřizvat k vaší vlasové péči. O kokosovém oleji je známo, že pečuje nejen o pokožku hlavy, kterou hydratuje, ale také umí zacelit roztřepené vlasové konečky. Svým složením chrání vlasy před ztrátou vlasových proteinů a dokáže je ochránit také před intenzivním sluncem.

Kokosovy olej na vlasy

Olej můžete na vlasy aplikovat samostatně nebo jej přimíchat do vašich kosmetických produktů na vlasy. Po aplikaci je nutné vlasy vždy umýt teplou vodou, aby nebyly mastné. Výjimkou je skutečnost, kdy olej jen v malém množství vetřete do konečků suchých vlasů.

Kokosový olej na zuby

Pro své antibakteriální a zklidňující vlastnosti je olej z kokosu ideální pro použití při vaší zubní hygieně. Olejem můžete prsty potírat vaše citlivé dásně. Díky tomu, že je kokosový olej účinný proti virům i bakteriím může zlepšit pH v ústech a zvýšit jejich hygienu.

Často se kokosový olej uvádí do souvislosti s bělením zubů. Odborníci toto ale vyvracejí. Od používání kokosového oleje lidi neodrazují, zároveň ale nemohou potvrdit, že by zuby přímo bělil, protože nemá žádné bělící účinky.

Kokosový olej na pleť

Panenský kokosový olej se nebojte použít na pleť  místo vašeho pleťového krému nebo v kombinaci s ním. Kokosový olej pokožku hydratuje, vyživuje a zjemňuje. Používat ho můžete jako zvláčňující krém, masku a v kombinaci například s mletými kávovými zrny i jako peeling.

Kokosový olej:
 • dokáže zbavit pleť akné i ekzémů, a to díky jeho protizánětlivým vlastnostem,
 • poradí si se suchou pletí, kterou hydratuje,
 • dokáže hojit drobné ranky a jizvy,
 • potřít jim můžete svědící opar i afty v ústech.
Krem z kokosu pece o pokozku

Kokosový olej jako lubrikant

O efektivnosti kokosového oleje svědčí i jeho četné použití v ložnicích. Jde totiž o přírodní a příjemně vonící lubrikant, který můžete používat bez obav z alergií. Kromě toho, že dobře klouže, také hydratuje a působí antibakteriálně. Využít jej můžete i pro různé masáže.  

Kokosový olej na opalování

Některé internetové tipy doporučují použití kokosového oleje na opalování. Je pravda, že kokosový olej dobře „maže”, a proto s ním krásně natřete i vysušenou pokožku celého těla. Tu mimo jiné hydratuje a vyživuje a kromě toho na pokožce vytváří tenký film, který může blokovat některé nebezpečné sluneční paprsky. Ne však dlouho ani účinně. Proto nelze kokosový olej při jeho samostatném použití na opalování doporučit. Nemá totiž žádnou účinnou ochranu proti škodlivému UV záření. Spíše si ho přimíchejte k vašim stávajícím opalovacím krémům nebo ho ještě lépe použijte pro ošetření sluncem spálené pokožky.  Kokosový olej spálenou pokožku krásně zklidní, zahojí a hydratuje.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Počet hlasujících: 1

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *