Jedlá soda – skvělý pomocník v ekologické domácnosti

4.5
(2)

Jedlá soda je mnohem více než jen přísada používaná při pečení. Jedná se totiž o vynikající a mimořádně účinný čistící prostředek, který je navíc ekologický a šetrný k životnímu prostředí. Zapomeňte na předražené čistící produkty obsahující množství nebezpečných chemikálií. Jedlou sodu lze využít při každodenním úklidu domácnosti. 

Proč začít používat sodu v domácnosti?

Každý kdo už alespoň trochu přičichnul k ekologickému smyšlení ví, že není třeba vlastnit desítky čistících prostředků. Pro běžný úklid jich stačí ve skutečnosti jen pár, ne-li pouze jeden základní. Pokud však chcete eliminovat množství chemikálií ve vaší domácnosti, zkuste čistící prostředky vyměnit za obyčejnou jedlou sodu. Ta v kombinaci s octem, citronovou šťávou či obyčejnou vodou zvládne nahradit většinu základních čistících prostředků. Možná budete překvapeni, že zatočí i se špínou, se kterou si obyčejný čistič jen těžko poradí. 

Hlavní výhody používání jedlé sody v domácnosti:

  • je biologicky odbouratelná, tzn. ekologická a šetrná k životnímu prostředí i k vašemu zdraví;
  • nákup jedlé sody ulehčí vaší peněžence – oproti nejrůznějším předraženým čistícím prostředkům vás úklid s jedlou sodou bude stát minimum;
  • je víceúčelová;
  • má úžasné vlastnosti: čistí, bělí, dezodoruje a osvěžuje.

Jedlou sodu můžete využít téměř na vše. Lze s ní vyčistit ledničku, mrazák, sprchové kouty i závěsy, dlažbu a stěny, dřezy, umyvadla, atd. Pomůže vám také s odstraněním mastnoty z nádobí a hrnců či pánví a díky svým dezodorizačním vlastnostem odstraní rovněž pachy z prádla a skříní. 

Jak používat jedlou sodu při každodenním úklidu?

Sodu lze používat individuálně – stačí nanést na houbičku či navlhčený hadřík – případně v kombinaci s dalšími produkty či vodou. Jednoduše, rychle a levně si tak vyrobíte domácí, ekologický čistící prostředek. 

Náhrada krémových čističů

Smíchejte jeden díl vody s jedním dílem jedlé sody – suroviny pořádně promíchejte, aby vznikla pasta. Čistící pastu lze použít na připáleniny, mastnotu a zašlou špínu. 

Místo vody můžete použít také citronovou šťávu či ocet. Vznikne tak silnější, účinnější prostředek, kterým snadno odstraníte například vodní kámen (doporučujeme tedy používat například na čištění umyvadla, dřezu či toalety). 

Zatočte s připáleninami

Všichni to známe – stačí se na chvilku otočit od vaření, odskočit si do vedlejší místnosti nebo se začíst do knížky a připálený hrnec nebo pánev je na světě. Každý kdo tohle už někdy zažil ví, že dostat připálenou špínu z povrchu žádá značné úsilí. Pomoci však může jedlá soda!

Stačí vyvařit lžičku jedlé sody rozmíchané ve vodě v připálené pánvi či hrnci, a následně povrch zchladit. Pokud se jedná o zaschlou připáleninu, nechte jedlou sodu působit přes noc. 

Pomocník při mytí nádobí v myčce

Jedlá soda pomůže při mytí nádobí v myčce v případě velmi znečištěného nádobí a tvrdé vody. Nemusíte přidávat další mycí prostředek, který ve většině případů zanechává filmové stopy. Místo toho použijte lžičku jedlé sody, která přirozeně změkčí vodu a zlepší fungování vašeho klasického prostředku na mytí nádobí v myčce.

Máte problémy se zápachem v myčce? Před mytím nasypejte na dno myčky zhruba ½ šálku jedlé sody a poté myčku klasicky zapněte a nechte pracovat. Jedlá soda neutralizuje zápach.

Čištění koberců

Místo běžných čistících prostředků na koberce, které mohou být škodlivé pro zdraví i životní prostředí, zvažte využití jedlé sody, která přirozeně deodoruje, a zanechá tak koberce a předložky nejen čisté ale také bez zápachu.

Stejně vyčistíte také zápach z matrací či čalounění. Povrch posypejte jedlou sodou, kterou nechejte působit 15 minut a poté povrch vysajte. 

Odstranění zápachu z odtoků a odpadkových košů

Nasypejte trochu jedlé sody do odtoků či odpadkového koše a nechte nějakou chvíli působit Stačí nechat působit několik minut, pokud však zápach přetrvává doporučujeme nechat působit i několik hodin. Poté přidejte trochu octu a horkou vodu. Tato kombinace odstraní nečistoty, bakterie, mýdlové usazeniny a další špínu. 

Podobně můžete “oživit” také zatuchlé houbičky na mytí nádobí. Namočte kuchyňské houbičky do roztoku vody a jedlé sody a prodlužte tak jejich dobu používání. Nezapomeňte však, že houbičky byste měli i tak každé dva až tři týdny vyměnit.

Jedlá soda jako přirozený osvěžovač vzduchu

Hledáte nechemický osvěžovač vzduchu? Pak zkuste jedlou sodu, která pohltí nepříjemné pachy. Pro výrobu domácího osvěžovače vzduchu potřebujete jedlou sodu, sklenici a citronovou šťávu či vonný olejíček dle vlastního výběru. Čím více kapek oleje či šťávy přidáte, tím intenzivnější vůni získáte. Ingredience vsypte do sklenice s několika dírami ve víčku (budete potřebovat cca 100 g jedlé sody) a promíchejte. Takto rychle a snadno získáte netoxický osvěžovač vzduchu. Jakmile začne vůně slábnout, stačí přidat další kapky vonného oleje. 

Zlepšete účinnost pracího prostředku

Přidáním ½ až 1 hrnku jedlé sody do pračky zvýšíte účinnost pracího prostředku. Jak už jsme si řekli výše, jedlá soda změkčuje vodu, čímž získáte čistší a měkčí oblečení. Používáním sody při praní odstraníte rovněž pachy z oblečení a bot. 

Lednička jako nová

Čištění lednice není zrovna oblíbenou domácí prací, ale s pastou vyrobenou z jedlé sody a vody bude vyčištění lednice snadné a také zdraví nezávadné. Povrchy lednice stačí otřít vlhkým hadříkem z mikrovlákna s trochou vyrobené pasty, díky které odstraníte i usazené nečistoty. Nezapomeňte pak všechny povrchy důkladně očistit navlhčeným hadříkem či houbičkou.

Drhnutí bez škrábanců

Choulostivé povrchy, jako například porcelánové dřezy, často potřebují při čištění trochu síly, ale drhnutí může zanechat škrábance. Vyrobte si domácí aromaterapeutický čistící prostředek, jehož výroba je nenáročná, ale jeho účinnost vysoká.

Půlku hrnku bílého octu smíchejte s půlkou hrnku vody. Přidejte 12 až 24 kapek vonného oleje. Pokud směs vlejete do rozprašovače, získáte účinný čistící prostředek použitelný na různé povrchy. 

Přidáním sody vytvoříte perfektní prostředek pro zaschlé nečistoty. Sodu nepřidávejte však do vyrobené směsi. Aplikujte ji přímo na povrch, který potřebujete vyčistit (hodí se na umyvadla, vany, sprchové kouty, toaletu, trouby i varné desky). Sodu následně navlhčete pomocí octového spreje, čímž vznikne velmi účinná čistící pasta. Povrch pak stačí lehce vydrhnout a voilá nahromaděné mýdlové usazeniny, zaschlé nečistoty, zápach i plíseň jsou fuč. 

Rychlý způsob očištění počmárané zdi

Bojujete s kreativní duší vašeho dítěte, které řádí kromě papíru také na zdi? Pak se vám bude hodit tento tip: pomalovanou zeď lehce vydrhněte vlhkou houbičkou posypanou malým množstvím jedlé sody – ta s uměním vašeho dítěte zatočí. 

Další tipy, jak využít jedlou sodu v domácnosti

  • Jedlá soda smíchaná s vodou odstraní nečistoty a voskovitý povlak zeleniny a ovoce ze supermarketu.
  • Stejný roztok ve spreji lze použít také pro odstranění zápachu z pelíšků vašich domácích mazlíčků. 
  • Přirozená dezinfekce hraček vašich dětí – hračky otřete houbičkou namočenou v roztoku jedlé sody a vody. 
  • Jedlá soda skvěle působí jako přirozená dezinfekce toalety. Nasypte do záchodu zhruba lžíci jedlé sody a nechte několik minut působit. Poté toaletu vydrhněte.
  • Pomůže odstranit plíseň z kachliček, vany či umyvadla.
  • Nasypáním sody do tenisek či bot odstraníte nepříjemný zápach. Zbytky sody stačí vyklepat či vysát.

Autor: Kateřina Čajanková

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.5 / 5. Počet hlasujících: 2

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *