Přírodní kosmetika: Jak vybrat a nenechat se nachytat marketingovými lákadly

0
(0)
Přírodní kosmetika

Ekologie, udržitelnost, přírodní produkty a přírodní kosmetika – pojmy, které na nás útočí z reklam, sociálních sítí i obchodů. Jedna návštěva drogerie stačí, abyste byli přehlceni překypující nabídkou produktů slibující téměř 100% přírodní složení. Být eko a udržitelný je zkrátka trend a firmy to vědí. Je však důležité vědět, že za dobře znějícími reklamními slogany se může skrývat greenwashing. Ne vše je tak zelené, jak se na první pohled může zdát.

Co je přírodní kosmetika

  • Přírodní výrobek podle definice nesmí obsahovat složky, které jsou považovány za toxické, dráždivé, znečišťující nebo alergenní. 
  • Přírodní kosmetika neobsahuje syntetické chemické přísady. Všechny složky jsou tak přírodního původu. Mohou to být rostliny i například minerály.
  • Přírodní kosmetika by nikdy neměla být testována na zvířatech a měla by být cruelty-free
  • Zpracování produktů by nemělo výrazně měnit vlastnosti složek. Přísady jsou tak zpracovány šetrně, čímž dochází k zachování všech blahodárných vlastností.

Důležité je zmínit, že výrobky lze označovat za přírodní ve chvíli, kdy obsahují alespoň 95 % a více přírodních ingrediencí. Zbylých 5 % mohou být nepřírodní složky, to však neznamená, že se může jednat o nebezpečné či škodlivé chemikálie. Obvykle zde spadají vysoce zpracované přírodní substance či syntetické složky, které jsou však bezpečné – například vitamíny.

Proč používat přírodní kosmetiku

Pojďme na chvilku odložit to, že organické a ekologické produkty jsou zkrátka lepší pro životní prostředí a zaměřme se na výhody pro nás.

Vlasová kosmetika

Toužíte po lesklých, na první pohled zdravých vlasech? A co takhle vlasech, které jsou zdravé i do hloubky? Právě toho docílíte využíváním vlasové kosmetiky vyrobené z přírodních ingrediencí. Organické vlasové produkty jsou mnohem efektivnější než syntetické šampony a uměle vytvořené balzámy. Obsahují totiž přesně ty složky, které vaše vlasy i pokožka hlavy potřebují a dodávají jim ty správné živiny.

Tradiční přírodní produkty navíc obsahují přírodní vůně, která nedráždí a jsou příjemné. Šampony, balzámy, kondicionéry či jiné vlasové výživy jsou obohaceny o vonné olejíčky, díky kterým získají vaše vlasy příjemnou a přirozenou vůni.

Pleťová kosmetika

Složky používané v přírodní péči o pleť splňují stejné normy jako organické potraviny. Mezi ně patří absence agresivních chemických látek, pesticidů a hnojiv. Chemické pleťové přípravky často způsobují více škody než užitku. Z krátkodobého hlediska syntetické složky mohou pleť rozjasnit, z dlouhodobého hlediska však mohou způsobit podráždění, ucpané póry a přecitlivělost. Volbou přírodní pleťové kosmetiky umožňujeme pleti dosáhnout rovnováhy a zotavení. Dáváme přednost složkám, které pracují v souladu s naším tělem.

Pojďme si to shrnout:

  • Absence chemických přísad, umělých barviv a dalších syntetických složek chrání naši pokožku před podrážděním, ucpaným pórům a celkovému zanesení pleti.
  • Přírodní kosmetika je efektivnější, jelikož je vyrobena z ingrediencí, které pracují v souladu s našim tělem a jsou pro něj přirozené.
  • A je také zdravější pro tělo. Dlouhodobé používání kosmetiky s chemickými látkami může způsobit hromadění toxinů v těle způsobující vážné zdravotní problémy. To se u přírodní kosmetiky stát nemůže.

Jaký je rozdíl mezi přírodní a bio kosmetikou

Hlavním rozdílem mezi přírodní a bio kosmetikou je původ složek daného výrobku. Pokud vám záleží na tom odkud výrobky pochází, pak pravděpodobně sáhnete po bio kosmetice. Ta je, stejně jako přírodní kosmetika, vyráběna bez obsahu syntetických složek, jako jsou barviva, parfémy, GMO, konzervační složky aj. Nestačí však, aby byly použité suroviny přírodního charakteru. Současně musí pocházet z ekologického zemědělství a mít k tomu i platná, nezávislá osvědčení a certifikáty.

Jak vybrat správnou přírodní kosmetiku

Na českém trhu lze najít skutečně velkou řadu produktů slibující přírodní složení. Na co si tedy při výběru této kosmetiky dávat pozor, a na co se zaměřit?

Certifikáty

Ani označení výrobku nějakým certifikátem, nemusí nutně znamenat, že se jedná o kvalitní, neškodlivý produkt z čistě přírodních surovin. Bohužel se v dnešní době stává, že se s různými certifikáty značně kšeftuje a vy si tak ani tímto nemůžete být jistí. Naštěstí věrohodných certifikačních organizací existuje stále ještě spousta, jen je třeba nenechat se uchlácholit každým logem na obalu, které uvidíte. V Česku nejčastěji narazíte například na CPK, COSMOS, NaTrue či BDIH.

V neposlední řadě je však důležité zmínit, že produkt může být kvalitní i bez jakékoliv certifikace. Získání osvědčení chce čas i peníze, a tak mnohdy menší výrobci žádné certifikace ke svým produktům nemají. Neznamená to ale, že by jejich výrobky byly kvalitní a špatné.  

Složení

Složení výrobku bude vedle certifikace asi první věcí, na kterou se při výběru a nákupu budete dívat. Pokud jste v tomto oboru laik, asi vám většina názvů nacházejících se v popisu složení nic neřekne. Pátráte-li po kvalitní přírodní kosmetice, rozhodně se vyhněte produktům, které obsahují některou z níže uvedených surovin:

  • Parabeny a phenoxyethanol
  • Minerální oleje, například paraffinum liquidum, cera microcristallina
  • Hliníkové soli 
  • Alkoholy: Alcohol denat, Alcohol, Propyl a další

Kvalita

Kvalita přírodních produktů je dána nejen složením, ale také zpracováním surovin. Proces zpracování by měl následovat standardy, které nezatěžují životní prostředí a zároveň uchovávají všechny živiny. Pokud se zorientujete v certifikacích máte skoro vyhráno, ale jak už bylo řečeno výše – ani certifikát neznamená, že je produkt kvalitní a naopak i kvalitní produkt může být bez certifikátu.

Vždy se řiďte tím, co je na štítku a pokud si nejste jistí, googlete. Je lepší strávit pár minut vyhledáním všech informací, než pak doma plakat nad rozlitým mlékem. A důležité je také kupovat kosmetiku pro váš typ pleti. I ten nejkvalitnější produkt vám nemusí sedět, pokud je pro jiný typ pleti než je ten váš. Zároveň budete jinak vybírat přírodní kosmetiku pro děti než tu pro dospělé.

Účinnost

Ačkoliv přírodní a organické produkty jsou ve své podstatě pro pleť i vlasy výhodnější a slibují kvalitnější benefity než výrobky konvenční, je třeba i zde v prvé řadě myslet na své potřeby. Každá pokožka je jiná a může se stát, že pro vás přírodní kosmetika nebude vhodná. Tak jak můžete mít alergii na jídlo, i přírodní suroviny mohou vyvolat alergické reakce. Pokud víte, že jste přecitlivělí na určité látky, vždy se důkladně zaměřte na složení produktu, či se poraďte s dermatologem. 

Stejně to však funguje v případě přecitlivělosti a alergie na chemické látky – v tomto případě je pro vás přírodní kosmetika must-have. To stejné platí pro citlivou pokožku a pleť s akné. Navíc přírodní suroviny jsou přirozeně nabité prospěšnými látkami a vitamíny. Vitamín C, D, E, resveratrol, alfa-hydroxykyselina a další látky ukrývající se v přírodních olejích, krémech či balzámech pomáhají tělu fungovat na optimální úrovni a jsou tak pro pokožku velmi prospěšné. Fungují navíc dlouhodobě. 

Ochrana životního prostředí

Kosmetika, která se nazývá přírodní, ale nepodporuje procedury ochrany životního prostředí není přírodní kosmetika. Je důležité tedy sledovat nejen to, co produkt obsahuje, ale také jakým způsobem jsou suroviny zpracovány (což se následně odráží také ve výsledné kvalitě) a jaká je celková myšlenka značky. Určitě nechcete přírodní kosmetiku, která je testována na zvířatech, nepodporuje cruelty-free politiku nebo je v obalech z těžko recyklovatelných plastů.

Nejoblíbenější značky přírodní kosmetiky

  1. LAVERA

Německá přírodní kosmetika Lavera je oblíbená díky její dobré cenové dostupnosti. Je navíc k dostání i v řetězcích klasických drogerií, což mnoho lidí ocení.  

  1. NOBILIS TILIA

Jedná se o českou značku, v jejíž sortimentu najdete například oblíbené květové vody, které jsou díky svému šetrnému složení vhodné i pro tu nejcitlivější pokožku. V nabídce jsou k dostání produkty péče o pleť, oleje, každodenní hygienu a nabízí také dostupnou přírodní kosmetiku pro muže. Firma má kromě výrobny také vlastní laboratoř věnující se výzkumu účinnosti a bezpečnosti všech produktů.

  1. KVITOK

Slovenská značka přírodní kosmetiky, která je navíc ručně vyráběná. Značka disponuje širokým sortimentem pro dospělé, například balzámy na rty, oblíbený enzymatický peeling či koupelové a sprchové produkty. Populární je však také u maminek, jelikož nabízí kvalitní přírodní kosmetiku pro děti.

  1. SALOOS

Česká přírodní kosmetika Saloos je na trhu už 27 let a během této doby se stala jednou z nejoblíbenějších a nejdůvěryhodnějších značek přírodní kosmetiky, a to zejména pro svou aromaterapeutické kosmetiku. Biokosmetika Saloos nese certifikaci CPK BIO a původ zaručuje, že nezpůsobí alergické a nežádoucí reakce.

  1. WELEDA

Weleda je další z oblíbených a velmi známých značek, které jsou dostupné v drogeriích. Je původem ze Švýcarska a pro výrobu produktů využívá ty nejkvalitnější suroviny. Významné množství pochází ze zahrad Weleda, díky čemuž je dokonale sledován původ přísad.

Autor: Kateřina Čajanková

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *