26 tipů, jak šetřit vodou v domácnosti

0
(0)

Voda je omezená komodita, která, pokud se s ní nebude správně hospodařit, bude mít v blízké budoucnosti za následek její nedostatek. Přesto, že v České republice je vody dostatek, je důležité jí zbytečně neplýtvat. Šetření vodou může totiž do značné míry přispět ke zmírnění jejího hrozícího nedostatku v budoucnosti. Existuje mnoho způsobů, jak můžete doma vodou šetřit vodou. Některé z nich jsou sice drobnosti, ale jak se říká, každá kapka se počítá.

Koupelna

  • Místo koupání se sprchujte – při sprchování spotřebujete asi o polovinu vody méně než při koupání. Abyste spotřebu vody snížili ještě více, omezte dobu sprchování na dobu potřebnou k namydlení, umytí a opláchnutí.
  • Nenechávejte puštěnou vodu při čištění zubů a při holení – když si čistíte zuby nebo se holíte, nenechávejte puštěnou vodu po celou dobu. Zastavte ji a pusťte ji v momentě, kdy ji opravdu potřebujete
  • Nainstalujte úsporné sprchové hlavice nebo omezovače průtoku – v železářství nebo v obchodě s instalatérskými potřebami jsou k dostání levné sprchové hlavice nebo omezovače průtoku, které sníží průtok sprchou na zhruba polovinu. Při sprchování to nepoznáte, ale na ročním vyúčtování rozhodně ano.
  • Sbírejte odpouštěnou vodu – pokud už se vany nedokážete vzdát, nenechávejte při napouštění vany odtékat vodu do odpadu. Studenou vodu odpusťte do kyblíku a můžete ji následně použít například k zalévání květin
  • Kontrolujte těsnost kohoutků a potrubí – pravidelně kontrolujte vodovodní kohoutky a případné kapání co nejrychleji vyřešte. Kontrolujte také potrubí.

Toaleta

  • Používejte poloviční splachování – pokud máte na splachovacím tlačítku toalety menší a větší tlačítko, používejte zásadně to menší. Nebudete splachovat celým obsahem nádržky, ale jen asi polovinou, což je naprosto dostačující.
  • Kontrolujte, zda toaleta neprotéká – dejte do nádržky toalety několik kapek potravinářského barviva. Pokud se bez spláchnutí začne barva objevovat v míse, znamená to, že dochází k úniku vody. 
  • Vložte plastovou láhev do nádržky na záchod – na dno litrové láhve dejte centimetr nebo dva písku nebo kamínků a zbytek doplňte vodou. Láhev vložte do nádržky toalety v bezpečné vzdálenosti od ovládacího mechanismu. V průměrné domácnosti může láhev každý den ušetřit 15 i více litrů vody, aniž by to ovlivnilo účinnost splachování. Pokud je vaše nádržka dostatečně velká, můžete do ní umístit i dvě láhve.

Kuchyně

  • Používejte myčku – i když to tak na první pohled nemusí vypadat, myčka dokáže ušetřit velké množství vody. Zvláště v případě, pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou.
  • Šetřete vodou i při ručním mytí nádobí – pokud myjete nádobí ručně, nenechávejte vodu při oplachování zbytečně téct. Pokud máte dva dřezy, naplňte jeden vodou na oplachování. Pokud máte pouze jeden dřez, nejprve shromážděte všechno umyté nádobí do stojanu na nádobí a poté je rychle opláchněte, na oplachování můžete také použít nádobu s vodou.

Spotřebiče

  • Kupujte úsporné spotřebiče – při koupi nových spotřebičů, jako je pračka či myčka, věnujte pozornost také údajům o spotřebě energie a vody. Dejte přednost těm, které spotřebují méně vody
  • Pračku i myčku zapínejte zásadně plné – nezapínejte poloprázdnou myčku ani pračku. Méně časté spouštění myčky i pračky šetří vodu i peníze.

Zahrada

  • Sbírejte dešťovou vodu – Zvažte možnost instalace zásobníku na vodu, který bude sbírat dešťovou vodu ze střechy.. Využívání dešťové vody na zahradě je nejen vhodnější pro zalévání rostlin, ale také snižuje množství upravené vody, kterou spotřebujete.
  • Zalévejte trávník, jen když to potřebuje – pokud používáte k zavlažování postřikovače, zamyslete se alespoň nad nutností automatického zavlažování. Automatické zavlažování nezohledňuje chladná období nebo dešťové srážky, které snižují potřebu zavlažování. Je lepší zapínat zavlažování ručně, když je to skutečně potřeba. To, že tráva potřebuje zalít poznáte jednoduše tak, že když na ni šlápnete, nenarovná se.
  • Trávník pořádně prolijte – když trávník zaléváte, zalévejte ho tak dlouho, aby voda pronikla až ke kořenům, kde je jí zapotřebí. Lehké kropení, které zůstane na povrchu, se jednoduše vypaří a přijde nazmar.
  • Zalévejte v chladných částech dne – vyhněte se zalévání zahrady v průběhu dne, kdy je teplo. Zalévejte raději brzy ráno nebo večer, kdy už teplota klesá. Zalévání brzy ráno je lepší než za soumraku, protože pomáhá předcházet růstu plísní.
  • Nezalévejte chodníky – postřikovače umístěte tak, aby voda dopadala na trávník nebo zahradu, a ne do míst, kde nedělá dobrotu. Vyhněte se také zalévání ve větrných dnech, kdy může být velká část vody odfouknuta na obrubníky a chodníky
  • K čištění příjezdových cest, chodníků a schodů používejte koště – namísto čištění cest a chodníků pomocí hadice nebo tzv. VAPky, vezměte do ruky koště. Používáním hadice se plýtvá stovkami a stovkami litrů vody.
  • Nepoužívejte hadici při mytí auta – při ručním mytí auta si vezměte vodu do kbelíku a umývejte auto z kbelíku s mýdlovou či jarovou vodou. Hadici používejte pouze k opláchnutí.
  • Kolem stromů a rostlin položte vrstvu mulče – nasypte kolem stromů, keřů a ostatních rostlin, kde je to vhodné, vrstvu mulčovací kůry. Mulč zpomaluje odpařování vlhkosti, nebudete je tedy muset zalévat tak často.
  • Vysazujte stromy a rostliny odolné vůči suchu – pokud plánujete výsadbu nových stromů či keřů, poohlédněte se po takových, které dobře snášejí sucho. Mnoho krásných stromů a rostlin prospívá i bez zavlažování.
  • Nepřehánějte to s hnojivem – hnojiva sice podporují růst rostlin, ale zároveň zvyšují spotřebu vody. Aplikujte minimální potřebné množství hnojiva

  • Zkontrolujte těsnost potrubí, hadicových kohoutků a spojek – netěsnosti mimo dům je snazší ignorovat, protože vám nezaneřádí podlahu v koupelně ani vám neruší spánek, jako kapající kohoutek v kuchyni. Mohou však být ještě více ztrátové než úniky vody uvnitř, zejména pokud se vyskytují na hlavním vodovodním potrubí.

Další tipy

  • Mějte v lednici láhev s vodou – naplňte láhev vodou a dejte ji do lednice. Až budete chtít studené pití, použijte vodu z lednice místo toho, abyste odpouštěli studenou vodu ve dřezu.
  • Řekněte dětem, aby si nehrály s kohoutky, hadicí a postřikovači – děti si v horkém dni rády hrají pod hadicí nebo postřikovačem. Bohužel je tato zábava také velkým plýtváním vodou, tak se od ní snažte děti spáše odrazovat.
  • Zavírejte hlavní přívod vody – pokud opouštíte byt či dům na delší dobu, například když jedete na dovolenou, nezapomeňte zavřít hlavní přívod vody do bytu. Vyhnete se tak možnému nepříjemnému překvapení po vašem návratu.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *