Co je bio káva a má smysl ji kupovat?

0
(0)

Káva se již dlouhou dobu těší velké oblibě. Je skvělým společníkem v průběhu dne, ať už na povzbuzení nebo jen tak, a každý si mezi všemi jejími druhy najde to svoje. Vybrat si můžete z různých typů zrn či z mnoha chutí v závislosti na původu kávy nebo její síle. S rostoucí spotřebou se však mění i postupy již při samotném pěstování, které nemají vždy nejlepší dopad na naši planetu. V poslední době se však začala objevovat bio káva, která by měla tento problém řešit.

Co je organická káva?

Pro rychlejší růst a rychlejší produkci se využívají umělá hnojiva, pesticidy a herbicidy, právě ty škodí jak přírodě, tak farmářům, kteří jsou těmto látkám vystavováni během postřiků či její sklizně. To se odráží však nejen na zdraví samotných zemědělců, ale i v okolí plantáží, kde se šíří znečištěný vzduch těmito chemikáliemi.

Bio káva se vyrábí bez použití těchto látek ani žádných jiných chemických přípravků či genetických úprav. Ke hnojení jsou používány pouze přírodní hnojiva, jakými jsou trus či kompost, díky čemuž jsou výsledná kávová zrnka mnohem prospěšnější vašemu zdraví a slouží jako antioxidanty.

Takovou kávu najdete pod názvem organická, bio či eko. Všechny tři možnosti vyjadřují to stejné, tedy jsou oficiálně certifikovány a vy tak víte, že pro jejich vznik nebyly využity žádné chemikálie.

Pravidla pro pěstování bio kávy

Každá káva, která by se chtěla pyšnit tímto názvem a certifikací, musí splňovat určité regulace. Samozřejmostí je 100% absence chemikálií při pěstování. Je-li využitá nějaká umělá látka, i kdyby v jediném kroku, nemůže toto označení získat.

I to ale není vše. Organická káva musí být pěstována na půdě, která nebyla v posledních třech letech vystavena chemickým pesticidům a dalším umělým látkám. Stejně tak by ani v dalších fázích přípravy neměla být vystavena žádným neorganickým přípravkům a měly by být využity vlastní pražírny, ve kterých se nemísí konvenční a bio káva, aby tak neovlivňovaly výslednou směs.

To však neznamená, že se při pěstování nemohou využívat pesticidy. Jediné přípustné jsou však ty organického původu, a sice tabák, cibule, sůl či česnek. V poslední době se však spekuluje o jejich dopadu a je možné, že bude potřeba najít alternativu i vůči nim.

Ochrana životního prostředí

Káva se pěstuje v přirozených podmínkách, díky čemuž podporuje zdraví pracovníků, kteří bývají na plantážích denně vystavováni chemickým prostředkům, i přírody. To však není jediný faktor, bio káva bývá často pěstována ve stínu, a tak napomáhá zachovat lesy a bránit jejich kácení, což se jeví jako jeden z významných problémů při vytváření plantáží konvenční kávy. Díky tomu se může v těchto oblastech vyskytovat další fauna napomáhající celému procesu růstu a kontrole hmyzu vyskytujícímu se na pláních.

Není však pravidlem, že káva bez označení bio se nutně setkala s chemickými látkami v určité fázi výroby. Jedny z nejdražších káv z Karibiku, například Jamaica Blue Mountain, díky vlastnostem půdy nepotřebují k růstu žádná hnojiva a vzhledem k nadmořské výšce není potřeba ani žádných pesticidů vzhledem k absenci hmyzu.

Stejně tak je problémem cena certifikátu, který je navíc potřeba každý rok obnovit. Proto není vždy stoprocentní, obzvláště u menších farmářů, že káva bez označení “bio” nebyla připravena za stejných podmínek jako ta organická. Zkrátka se jedná o příliš finančně náročnou záležitost. Roční poplatek bývá totiž mezi 15 tisíci až 70 tisíci.

Porovnání chutí

Organická káva nutně nezaručuje lepší nebo horší chuť. Je připravena v mnohem přívětivějších podmínkách, ale samotné aroma, bohatost a další vlastnosti ovlivňuje mnoho faktorů. Ať už se jedná o pražení, mletí, skladování, sklizeň, samotnou přípravu kávy či osobní preference síly chuti či aromat, je třeba zkoušet stejně jako u každé jiné kávy a hledat, která je pro vás ideální.

Důležité jsou především podmínky celého procesu přípravy. Vy tak můžete mít dobrý pocit a vychutnat si během váš oblíbený nápoj připravený s větším respektem k přírodě.

Produkce bio kávy

Až 75 % produkce organické kávy má na starost Latinská Amerika, dalšími jsou některé země Asie a Afriky. Například ještě před nedávnou dobou vedla v produkci bio kávy Peru, avšak dnes se již vyváží ve velkém i z Mexika či Hondurasu. Nechybí samozřejmě země jako Kolumbie, Brazílie či Guatemala. Vybírat si proto můžete z opravdu velkého množství a druhů kávy.

Jak už bylo zmíněno, výroba kávových zrn se v průběhu času začala více soustředit na co nejvyšší produkci na úkor šetrnosti k přírodě. V posledních letech se však tato problematika čím dál více dostává na povrch a lidé jsou ochotni zaplatit více za bio kvalitu. Tím pádem vzniká i více bio farem a mění se přístup producentů kávy.

Jakou kávu zvolit

Díky dnešní době, která se pomalu ale jistě snaží upoutat pozornost na zdroje výroby, spotřebu vody a škodlivé látky ovlivňující zdraví a budoucnost na zemi, je dobré mít na výběr bez nutnosti se vzdávat našich každodenních radostí. I vy v tomto případě máte na výběr, jestli podpořit menší farmáře či zemědělce, kteří nabízí bio kvalitu, či zůstat u konvenční kávy.

V mnoha specializovaných obchodech si již nyní můžete vybírat z mnoha různých vlastností, chutí, aromat a zemí původu tak, abyste našli svého oblíbence. Není třeba ale zacházet jen do specializovaných obchodů, bio káva se dá najít i v běžných supermarketech a dalších podobných obchodech. Na své si tedy přijde jak odborník, tak naprostý kávový laik.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *