Certifikáty přírodní kosmetiky – jak se v nich vyznat?

4.7
(9)
Přírodní kosmetika

Spousta lidí si kupuje kosmetické přípravky od známých, celosvětových značek, protože se nechají zlákat reklamami slibujícími kvalitu a šetrnost k přírodě. Kdo chce ale používat skutečně přírodní a bio kosmetiku, ten nepodléhá marketingovým trikům, nýbrž spoléhá na certifikáty svědčící o pravé šetrnosti k přírodě.

Přírodní kosmetika je v mnoha ohledech účinnější než ta „značková“, které je často plná chemikálií a látek škodících životnímu prostředí. Dnes už nelze výrobce bez důkazů osočovat z toho, že své přípravky testují na zvířatech – ostatně, od roku 2004 je v Evropské unii zakázáno testovat kosmetické přípravky (a od roku 2009 se nesmí testovat ani žádné ze složek výsledných výrobků). Ale to ještě neznamená, že výroba probíhá v souladu s přírodou. Protože pokud se do přípravků přidávají ropné deriváty, silikony nebo chemická barviva, není to rozhodně ideální.

Greenwashing

Leckteré nadnárodní společnosti se snaží tvářit, že jsou ekologické, šetrné k přírodě a že svými produkty neničí ani neohrožují životní prostředí ani neškodí zvířatům. A proto ve svých kampaních hlásají, že jsou „eco-friendly“, že jejich výrobky pocházejí z přírody, že jsou pro ekologické zemědělství, že jsou zodpovědní. Jenže to ještě neznamená, že je to pravda.

V nespočtu případů už se prokázalo, že tito proklamátoři jen klamali spotřebitele, snažili se s pomocí šikovných marketingových kampaní vnutit světu názor, že oni jsou skutečně ti dobří a jejich výrobky nejsou v žádném ohledu škodlivé. A spousta lidí jim na to naletí, bezmezně jim věří a zapomenou na své kritické názory.

Přesně tomuto postupu se říká greenwashing. A když se prozradí, že se ho některá společnost dopouští a lže svým klientům, je to obvykle mezinárodní ostuda. Proto od něj řada značek upouští a snaží se komunikovat se svými fanoušky férově. Ale bohužel, ne všichni to ještě pochopili a greenwashing je zejména ve světě kosmetiky pořád v kurzu.

Co je certifikovaná kosmetika

Pokud chcete používat přírodní kosmetiku, protože vám záleží na přírodě a nechcete, aby kvůli vám docházelo k jejímu poškozování, je to skvělé. Nicméně pozor – ne každý výrobek, který má na etiketě nápis „přírodní“ či „bio“ takový skutečně je. Neexistuje totiž žádný zákon, který by výrobcům zakazoval tato slova na etikety psát – takže ať se kosmetický produkt skládá z čehokoliv, výrobce vám ho může vnucovat pod vylhaným heslem „přírodní“.

Jedinou jistotou, jak si kupovat skutečně přírodní kosmetiku, která byla nejen vyráběna s ohledem na životní prostředí, ale navíc pouze z přírodních a nijak škodlivých látek, je kupování kosmetiky s certifikátem. Pouze tyto certifikované výrobky vám dávají jistotu, že vše proběhlo férově a že i úřady posvětily přírodní původ daných výrobků.

Důvod certifikace

Než se dostaneme k jednotlivým typům certifikátů, krátce si řekneme něco víc o způsobu certifikace přírodní kosmetiky. Kosmetiku se totiž může rozhodnout vyrábět kdokoliv. Třeba vy. Můžete začít míchat jednotlivé složky a začít vytvářet krémy, séra, parfémy nebo cokoliv jiného. Stačí vám jen založit si živnost. Ale to, že něco vyrobíte, ještě neznamená, že to můžete prodávat.

Aby vaše přírodní kosmetika mohla skutečně spatřit světlo světa, musíte si nejprve opatřit certifikaci. Tedy oficiální úřední posvěcení, že všechny složky jsou bezpečné, že výsledný produkt není v ničem rizikový a že se jedná o skutečně přírodní výrobek neškodící žádným způsobem ekosystému ani zdraví.

Průběh certifikace

Má-li nějaký produkt certifikát přírodní kosmetiky, lze to chápat tak, že byl dopodrobna prověřen kontrolory a ti neshledali nejmenší chybu, podvod ani závadu. Výrobce musí (aspoň co se týká České republiky) oslovit Národní referenční centrum pro kosmetiku, spadající pod Státní zdravotní ústav. Je potřeba dodat všechny podklady, a to nejen co se týká jednotlivých složek produktu. Každá ze složek musí mít svůj bezpečnostní list s podrobnými informacemi. Je potřeba dodat tabulky s přesným procentuálním rozpisem složení. Dokládá se výrobní postup, návrh textu etiket, podrobné složení, ale i seznam možných alergenů. Plus se samozřejmě přidává konkrétní vzorek.

Certifikace trvá zhruba tři měsíce a není to levná záležitost. Cena se pohybuje v řádech tisíců až desítek tisíc korun na každý výrobek. Pokud ji ale výrobek získá, může být prezentován pod jedním z certifikátů přírodní kosmetiky a zákazníci mu mohou stoprocentně důvěřovat.

Jde to i bez certifikátu?

Je skvělé moci si kupovat bezpečnou, přírodní kosmetiku s certifikátem. Ale pokud chcete kosmetiku začít vyrábět, může pro vás být proces certifikace hlavním problémem kvůli jeho nákladnosti. Takže asi přemýšlíte, jestli to jde i bez oficiální „státní“ certifikace.

Odpověď zní: Ano, jde! Existují totiž povinné a nepovinné certifikáty. Navíc každá země má pro certifikaci jiná pravidla, takže co někde bez certifikátu neprojde, jinde se může vesele prodávat.

Pokud chcete zákazníky ujistit, že vaše produkty jsou skutečně bezpečné a byly vyrobeny přírodní cestou, můžete si opatřit některý z certifikátů udílených specifickou organizací, které nejsou povinné, ale svědčí o bio původu výrobku.

Nepovinné certifikáty

Mezi nepovinné certifikáty patří například Leaping Bunny (HCS), který je uznáván celosvětově a  znamená, že výrobek nebyl testován na zvířatech. V tuzemsku ho vydává organizace Svoboda zvířat.

Certifikát Cruelty-free zase značí, že kvůli výrobě ani používání netrpí zvířata a vydává ho organizace PETA.

Certifikát Vegan naznačuje, že kosmetika nejen neškodí zvířatům, ale že při její výrobě nebyla použita žádná zvířecí „složka“. Vydává ho The Vegan Society.

Dalším známým certifikátem je Ecocert, který udílí Ecocert group a získávají ho jen výrobky, kde aspoň polovina jejich surovin pochází z přírodního zemědělství a aspoň 95 procent složení je přírodních složek.

certifikát ekologické drogerie - ECOCERT

Nejznámější certifikáty ekologické kosmetiky

Nyní se podívejme, s jakými certifikáty přírodní a bio kosmetiky se můžete nejčastěji setkat – a to jak v Česku, tak i ve světě. Mezi nejznámější a nejdůvěryhodnější certifikáty patří: CPK, COSMOS, NATRUE, BDIH, COSMETIQUE BIO, ECO GARANTIE a ICEA.

CPK

Zkratka CPK znamená Certifikovaná přírodní kosmetika a jde o čistě český a poměrně nový certifikát. Jeho důvěryhodnost tkví v tom, že vychází z principů certifikátu Ecocert. Dbá tedy na to, aby výrobek byl skoro celý z přírodních surovin, z větší části aby pocházely z eko zemědělství a důležitá je hlavně absence jakýchkoliv látek škodlivých pro lidský organismus.

Certifikát biokosmetiky - CPK Certifikovaná přírodní kosmetika

COSMOS

Tento certifikát je speciální v tom, že se na jeho vzniku podílely největší světové certifikační společnosti a od roku 2014 ho začaly vydávat testovaným produktům jakožto Cosmos natural nebo Cosmos organic. Důvod jeho vzniku byl jednoduchý – každá certifikační společnost má trochu jiná pravidla, takže Cosmos má za cíl sjednocovat je a ukazovat zákazníkům, že daný výrobek je nejen přírodní, ale hlavně nezávadný.

NATRUE

True Friends of Natural and Organic Cosmetics neboli NATRUE je certifikát, který zaručuje, že daný výrobek je aspoň ze tří čtvrtin na přírodní bázi. Certifikát má platnost pouze 2 roky, pak je nutné žádat o něj znovu a projít opět podrobnou kontrolou kvality.

Certifikát biokosmetiky - NaTrue

BDIH

Certifikát „BDIH – Kontrolovaná přírodní kosmetika“ vydává od roku 1996 německá nezisková organizace. Produkty nesmějí být testovány na zvířatech a nesmí obsahovat ropné produkty, syntetické parfémy, barviva ani chemické konzervanty.

Certifikát biokosmetiky - BDIH Standard

COSMETIQUE BIO

Certifikát COSMETIQUE BIO vychází z pravidel již zmiňované francouzské společnosti Ecocert. Funguje od roku 2000 a vydává se buď ve formě zelené ochranné známky Cosmebio BIO, nebo ve formě modré ochranné známky Cosmebio ECO.

Certifikát biokosmetiky - Cosmébio

ECO GARANTIE

Belgický certifikát ECO GARANTIE funguje pod patronátem společností Ecocert a Integra a hodnotí hlavně trvalou udržitelnost a péči o zákazníka. Zapovězeny jsou ropné produkty, syntetická barviva i geneticky modifikované složky.

certifikát ekologické drogerie - ECO GARANTIE

ICEA

Italský certifikát ICEA je udělován společnostem, nikoliv jejich jednotlivým produktům. Tito výrobci musejí doložit, že vše, co dělají a vyrábějí, je prováděno s respektem k přírodě. Certifikát zaručuje i to, že je dbáno na práva zaměstnanců a neprobíhá žádná klamavá reklama.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.7 / 5. Počet hlasujících: 9

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *