Certifikáty ekologické drogerie – jak se v nich vyznat?

4.3
(8)

Pod pojmem ekologická drogerie můžeme najít celou škálu výrobků, které lze používat k mnoha různým účelům. Může jít o prostředky na mytí nádobí, prací prostředky, čisticí prostředky, ale také o přírodní kosmetiku, produkty pro péči o tělo i vlasy nebo o různé přísady. To vše by mělo být vyrobeno přírodní cestou a nemělo by to obsahovat žádné závadné látky.

Jakožto laik těžko odhadnete, který výrobek je skutečně přírodního původu a který se vám to jen snaží klamavě podsouvat na své etiketě. Výrobci si totiž na etikety mohou psát v podstatě cokoliv. I když je výrobek plný syntetických látek, barviv, silikonů a ropných derivátů, tak na obalu můžete klidně číst „eko“, „přírodní“, „šetrné k přírodě“.

Greenwashing

Fenoménu klamání zákazníků, kdy se nám výrobce snaží podsouvat, jak jsou jeho veškeré aktivity i výrobní procesy šetrné k přírodě, se říká greenwashing. Jde v podstatě o lži, o vytváření falešného obrazu společnosti, aby vypadala pro zákazníky víc přitažlivě. Kdo používá chemikálie a nevhodné složky pro výrobu kosmetiky, mohl by snadno vypadat jako někdo, kdo se snaží kvůli zisku cíleně ničit přírodu. A na to dnes lidé velmi slyší, protože ochrana klimatu a ekosystému je ve světě tématem číslo jedna.

Pokud se ale u některé společnosti prokáže, že cíleně vytváří takovou klamavou reklamu, je to obvykle velký skandál a lidé se od jejích produktů rychle odvrátí. Proto je potřeba nevěřit prvnímu dojmu a dívat se zejména po certifikátech, které mohou skutečně doložit přírodní původ, kvalitu a bezpečnost výrobků.

Proč věnovat pozornost certifikovaným výrobkům

Možná už jste si na výrobcích v drogerii všimli různých log, nápisů a certifikátů. A možná jste nad nimi dosud nikdy nepřemýšleli ani jste nezkoumali, co to vlastně znamená. Ale možná byste měli začít. Certifikáty jsou totiž velmi důležité, a pokud se jimi některý produkt může pochlubit, znamená to, že dokázal splnit přísné podmínky, při jeho výrobě nedochází k poškozování ekosystému, nebyl testován na zvířatech, neublíží lidskému zdraví a jeho používání neškodí ani přírodě.

Každý typ certifikátu je trochu jiný a bere v potaz jiné faktory. Některé certifikáty se vydávají i v Česku, jiné jsou mezinárodní. Nikdy ale není snadné je získat a výrobci se musejí velmi snažit, aby dokázali, že jejich produkty jsou skutečně ekologické a ve všech ohledech bezpečné.

Jde to i bez certifikátu?

Stejně jako si nyní budete asi více všímat jednotlivých certifikátů umístěných na výrobcích spadajících do sektoru ekologické drogerie, tak vás možná zarazí, že na některých produktech žádné certifikáty nejsou. Jak je to možné?

Výrobce samozřejmě musí před samotným zahájením prodeje v konkrétní zemi získat oficiální posvěcení od tamních úřadů, že produkt je bezpečný a zdravotně nezávadný. V České republice takový certifikát vydává Státní zdravotní ústav, potažmo jeho Národní referenční centrum pro kosmetiku.

Oficiální certifikát ale ještě neznamená, že výrobek obsahuje čistě přírodní složky, které pocházejí například výhradně z ekologického zemědělství. Stejně tak to neznamená, že neobsahuje ropné deriváty. Je „jen“ nezávadný. Další světové certifikáty nepotřebuje – ale většinou jejich absence svědčí jen o tom, že by je produkt stejně nezískal, protože nedodržuje přísné normy potřebné pro splnění podmínek a získání certifikace.

Nejznámější certifikáty ekologické drogerie

Jelikož je produktů spadajících do kategorie „ekologická drogerie“ obrovské množství, tak existuje i široké spektrum různých certifikátů, z nichž každý preferuje něco jiného. Podle toho, jaké je složení výrobku, může výrobce žádat o daný certifikát. Například pokud obsahuje nějakou „živočišnou“ složku, nemá nikdy šanci získat certifikát Vegan. Nebo pokud není ekologicky zabalen a není tvořen aspoň ze 75 procent z přírodních složek, nemůže se ucházet o certifikát Natrue.

Každý výrobek tak může vyhovět jiné certifikaci. Pokud na něm ale najdete kterýkoliv ze známých světových certifikátů, je to pro vás rázem jistota, že daný produkt byl nejen šetrně vyroben, ale že neublíží ani vám ani zvířatům ve vašem okolí ani přírodě. A proto se nyní podíváme na nejznámější ekologické certifikáty, i na to, co znamenají.

ECOCERT

Asi nejznámějším světovým certifikátem, který je udělován ekologické drogerii včetně přírodní kosmetiky, je ECOCERT. Uděluje ho francouzská společnost Ecocert, která je na trhu od roku 1991. Podmínky pro získání tohoto certifikátu jsou velmi přísné a i mezi výrobci přírodní kosmetiky a bio drogerie je mnoho těch, kteří neuspějí. Produkty totiž musejí být složeny minimálně z 95 procent z přírodních složek. Navíc v nich musí musí být 50 až 95 procent látek přírodního původu a 5 až 10 procent z hmotnosti výrobku musí pocházet z ekologického zemědělství.

certifikát ekologické drogerie - ECOCERT

Existují typy certifikátů Ecocert Organic Cosmetic a Ecocert Natural Cosmetic, kde se liší podmínky pro nejmenší možný obsah přírodních surovin. Samozřejmostí je, že výrobky s certifikátem ECOCERT neobsahují ani stopové množství parabenů, silikonů, PEG derivátů ani syntetické barviva. Zakázány jsou také geneticky modifikované suroviny.

ECO GARANTIE

Belgický certifikát ECO GARANTIE je udílen výrobkům z oblasti osobní hygieny, čisticím a pracím prostředkům, ale i přírodní kosmetice. Licencování spadá pod společnost Ecocert, která v tomto případě spolupracuje s organizací Integra.

certifikát ekologické drogerie - ECO GARANTIE

Na prvním místě je přírodní složení výrobku. Dále je hodnoceno i jednání se zákazníkem (nesmí být v žádném ohledu klamán). A důraz je kladen na trvalou udržitelnost. Výrobky s certifikátem ECO GARANTIE neobsahují ropné deriváty, syntetická barviva ani geneticky modifikované složky. U dalších nepřírodních složek je přísně hlídáno jejich množství a druh.

ICEA

Certifikát ICEA je specifický v tom, že se neudílí jednotlivým produktům, ale výrobcům ekologické drogerie. Nejde tu jen o šetrnost k přírodě, která nesmí být při výrobě žádným způsobem ohrožována. Italský certifikátor hlídá také vztahy výrobce se zákazníky, možnost klamavé reklamy, ale zajímá ho například i zacházení se zaměstnanci dané společnosti.

Pouze férový a ekologický výrobce může obdržet certifikát ICEA. Společnost vydávající certifikaci navíc usiluje o rozvoj ekologicky udržitelného zemědělství, podporuje ho a dbá přitom na práva a životní podmínky lidí účastnících se celého procesu výroby ekologické kosmetiky.

BIOAGRICERT

Italská společnost BIOAGRICERT vydává stejnojmenný certifikát, který je určen pro ekologické výrobky z oblasti bio drogerie a kosmetiky. Důraz je kladen především na přírodní složku a každý výrobek, který se honosí certifikátem BIOAGRICERT, musí splnit velmi přísné podmínky. Organizace hodnotí také potraviny, takže její certifikát můžete v obchodech potkat i na nich – ale zde jsou samozřejmě trochu odlišné regule.

ECOCONTROL

Certifikát ECOCONTROL vydává německá společnost, která se nespecializuje jen na ekologickou drogerii a přírodní kosmetiku, ale kontroluje také kvalitu surovin či ingrediencí, soustředí se na standardy pro udržitelnost a mimo jiné vydává taktéž certifikáty manažerského systému jakosti. Ve výrobcích, které si nesou značku ECOCONTROL, nenajdete žádné fosfáty, chemické konzervanty, ropné produkty, syntetická barviva ani geneticky modifikované suroviny.

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 4.3 / 5. Počet hlasujících: 8

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *