Slow fashion: co je pomalá móda a proč by nás měla zajímat

0
(0)
Slow fashion

Produkce oblečení se v průběhu let 2000 a 2014 zdvojnásobila. Klesající náklady, zefektivnění výrobního procesu, rostoucí výdaje spotřebitelů, zkrácení výrobních cyklů – to vše jsou faktory podporující rozvoj tzv. fast fashion. Oděvní firmy se předhánějí v uvádění aktuální modelů a “sezóny” se mění rychlostí světla. To samozřejmě způsobuje tlak na zákazníky, kteří mají potřebu aktuální trendy následovat a rozšiřovat svůj šatník o nové, svěží kousky. Proti tomu stojí slow fashion – hnutí, které se snaží s tímto rychlým, levným a neudržitelným nakupováním bojovat.

Co je slow fashion?

Pomalá móda (slow fashion) je protikladem k rychlému, bezmyšlenkovitému nakupování, které je hnáno slevami a neustálou potřebou následovat rychle se měnící trendy. Slow fashion je o udržitelnosti, etice a férovém jednání. Ukazuje, že v šatníku nám stačí pouze několik kousků, které svou kvalitu neztratí po několika vypráních a které se dají jednoduše kombinovat. Říká: nosit stejné oblečení není hřích.

Pomalá móda znamená, že s oblečením zacházíte uvědoměleji a komplexněji. 

Principy etické módy 

Čím je tedy slow fashion charakteristická?

  • Vše začíná už na úrovni výroby, kdy značky věnují pozornost tomu, z čeho jsou jejich oděvy vyrobeny a taky kdo je vyrábí. Namísto levných syntetických materiálů se oblečení slow fashion vyrábí z odolných a udržitelných tkanin a certifikovaných a přírodních materiálů. Oděvy vznikají v malých sériích a každá kolekce obsahuje pouze několik stylů. 
  • Nejdůležitější je, že vzory jsou nadčasové a řemeslné zpracování kvalitní. Klíčová je tedy dlouhá životnost.
  • Pomalá móda však neklade požadavky pouze na značky, ale také na spotřebitele, kteří musí převzít odpovědnost, a to ideálně dvěma způsoby:
    • přijmutím nekonzumního myšlení,
    • a přechodem k nákupním zvyklostem, které prospívají planetě.
  • Učí nás respektovat módu a pomalejší proces.
  • Klade důraz na transparentnost. Ptá se, kdo oblečení vyrobil, za jakých podmínek, a jakou cestu daný kus oblečení urazil, než se dostal do obchodu.

Proč je fast fashion špatná?

Není žádným tajemstvím, že módní průmysl je jedním z nejvíce znečišťujících průmyslových odvětví na světě. Problémy nesouvisí pouze se samotným zpracováním textilu, kam spadá používání toxických materiálů, barviv, vytváření odpadu či plýtvání zdroji a pálení nadbytečných zásob. Kritika oděvního průmyslu se týká také porušování lidských práv – nízké mzdy zaměstnanců, špatné pracovní podmínky apod. 

  • Levná móda = nespravedlivé mzdy a vykořisťování dělníků. Jedna studie zjistila, že bangladéšští oděvní dělníci (především ženy) vydělávají jen asi 96 dolarů měsíčně (cca 2 376 Kč). 
  • Mimo jiné se v roce 2018 zjistilo, že v módním průmyslu se rozmáhá dětská a nucená práce. 
  • V Číně, Indii, Bangladéši byly kdysi prosperující řeky, které jsou nyní znečištěny odpadními vodami z továren na textil. Během několika let se z nich staly biologicky mrtvé zóny plné karcinogenních chemikálií. 

A to je jen pár příkladů toho, co rychlá móda způsobuje. 

Proč nakupujeme více a proč ještě více vyhazujeme? Částečně za to může náš vrtkavý smysl pro módu a impulzivní nákupní zvyky. Zbytek je vina fast fashion, jejíž neustále se měnící styly nás přesvědčují, že halenka, kterou jsme si koupili minulý týden, už není moderní. 

Nezapomínejme na levnou výrobu a plánovanou degradaci, která nás nutí vracet se pro další kousky pokaždé, když se v nich objeví nová díra. To znamená, že čím dál tím více oblečení končí na skládkách. Každou sekundu se na skládku nebo ke spálení dostane ekvivalent jednoho popelářského vozu s oblečením. Většina našeho oblečení je navíc vyrobena z plastu, což znamená, že je biologicky nerozložitelné, a na skládkách může zůstat až 200 let.  

Pomalá móda vs. rychlá móda jsou protiklady. Fast fashion se vyrábí ve velkém množství, je velmi citlivá na trendy a velmi levná. Vysoká kvalita je méně důležitá. Je symbolem dnešní společnosti, v níž je masová spotřeba normou. Oblečení je navrženo tak, aby vyhovovalo “mikrosezónám”, takže po dvou týdnech už není v módě. Pomalá móda je férová móda. Je o kvalitě, nadčasovém designu, etické výrobě a udržitelnosti. Jedná se o udržitelnou módu, kterou lze používat po celá léta.

Jak začít se slow fashion

Je důležité si uvědomit, že tyhle snahy za lepší módní průmysl mají před sebou ještě dlouhou cestu. Nicméně jako se vším, i zde platí, že každý krok se počítá, a je třeba někde začít. Máme pro vás pár tipů, jak na to. Jak začít nakupovat vědomě a jak zpomalit ve světě módy a módních trendů. 

1. Zohledněte lidská práva a dodavatelské řetězce

Za každým ušitým kusem oblečení se skrývá lidská tvář – ptejme se tedy na zásadní otázku “Kdo vyrobil moje oblečení?”. Nesmíme zapomínat na to, kolik lidských životů je ovlivněno modními trendy a naším nákupním chováním. Podkládejte otázky, požadujte transparentnost, zajímejte se o práva druhých.

2. Nakupujte méně

Opravdu daný kus oblečení potřebujete? Nechcete si jej koupit jen proto, že je levný nebo ve slevě? Víme, že to zní náročně, ale zrovna tento krok je pro udržitelnou módu velmi důležitý. Přiznejme si, že nepotřebujeme šest džínů, tři zimní kabáty, pět čepic a ohromné množství bot. Nadbytek oblečení způsobuje zmatek v našich skříních a není to prospěšné ani pro naši planetu. 

Abyste mohli nakupovat méně, je třeba vědět, jaké kousky ve skříni už máte. Projděte si váš šatník. Zhodnoťte, co nosíte, a co příliš ne (těmto kouskům třeba dejte druhou šanci prodejem či darováním). Když pocítíte „potřebu“ koupit si něco nového, zamyslete se, co máte. Věřte, že minimalistický šatník dělá oblékání mnohem jednodušším procesem.

3. Uvědomte si, že dostáváte to, za co platíte

Když u pokladny ušetříte 20, 50 nebo 100 korun, projeví se to někde jinde. Velmi levné bohužel znamená také nekvalitní. Nižší ceny oblečení znamenají výrobu z levnějších látek, jako je polyester, který se vyrábí z fosilních paliv a tvoří více než 50 % veškerého oblečení, které dnes nosíme. Stejně jako většina plastů se i polyester může drasticky lišit v kvalitě a trvanlivosti a nejlevnější polyetylen nevydrží déle než pár vyprání. Aby mohla být udržena nízká cena, je třeba látky zpracovat tak, aby byly udrženy nízké náklady. To znamená: výroba v chudých zemích s minimální mzdou a mizivou ochranou práv zaměstnanců. 

Ekologické, bio či přírodní oblečení je nezávadné, vyrobené z kvalitních materiálů a díky spravedlivě nastavenému odměňování lidí, kteří jej vyrábí, se dá nazývat férovou či etickou módou. 

4. Čtete štítky

Fast fashion miluje syntetická vlákna; etická slow fashion preferuje látky šetrnější k Zemi. Každý oděv je opatřen štítkem, takže můžete zjistit, zda byl váš výrobek vyroben z materiálu, na který můžete být vy i Matka Země hrdí. Nekvalitní látky, jako je nylon, polyester, akryl či lycra, vyměňte za ty ekologické. Porozhlédněte se po přírodním oblečení, které je vyrobeno z přírodních a udržitelných materiálů, jako je například bio bavlna nebo len. 

5. Nakupujte jinak, nakupujte odpovědně 

Jak? Nakupujte méně a lokálně. Až budete shánět něco na sebe, prozkoumejte alternativní způsoby. Nemusíte chodit do nákupního centra. Zkuste třeba jednou podpořit lokální značku či obchod, než abyste své peníze posílali pouze velkým oděvním koncernům. Podporujte také slow fashion značky a obchody s férovou módou. 

Můžete také uspořádat swap oblečení, díky kterému nenošené oblečení získá druhou šanci a lidé najdou nové oživení šatníku. Módní faux pas jedné kamarádky se může stát oblíbeným outfitem jiné kamarádky.

Další možností, jak zachranít oblečení je zkusit štěstí ve vintage a second-hand obchodech. Nákupem věcí z druhé ruky totiž získáte originální módní kousky a uděláte něco pozitivního i pro životní prostředí. Tímto způsobem se také můžete zbavit oblečení, které vám jen leží ve skříni. 

Místo toho, abyste poškozené džíny nahradily novými, zkuste je opravit. Pokud si sami se šitím nevíte rady, poproste zručnou kamarádku, nebo oslovte místní švadlenu. Oprava vás bude stát méně než nové kalhoty a vy tak nebudete plýtvat zdroji.

Autor: Kateřina Čajanková

Jak se vám líbil tento článek?

Čím víc hvězdiček, tím lepší

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Počet hlasujících: 0

Zatím nehodnoceno, buďte první.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *